- Advertisement -

TAG

Epidemia

Në vetëm 24 orët e fundit, 7 viktima nga COVID-19 në Shqipëri

284 raste të reja me koronavirus u zbuluan gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar totalin e të infektuarve në 19 445. Në 24 orët e fundit kanë...

Raporti i Forumit Ekonomik Global: Si mund të jetë një valë e dytë e COVID-19

Teksa koronavirusi po përhapej me shpejtësi në muajt shkurt dhe mars 2020, shumë qeveri vendosën masa të rrepta karantine. Përmes një përpjekjeje masive publike,...

Mjeku infeksionit bën deklaratën e fortë: Epidemia tek ne do të zgjasë, pasi nuk kemi…

Mjeku infeksionit Gent Stroni në një intervistë të dhënë ka folur rreth vazhdueshmërisë së COVID-19 dhe ka theksuar se epidemia në vendin tonë mund...

Mjeku i dhimbjes Apostol Vaso: Epidemia që po kalojmë është e sponsorizuar dhe e mbivlerësuar

Një kujtesë për stastisticienët, epidemiologët dhe politikbërësit e shëndetësisë. Shpresoj që ta lexojnë... Nga Apostol Vaso Si fillim unë jam i bindur dhe i qartë që mjekësia...

8 shenja që tregojnë se ne mund ta kemi kaluar koronavirusin

Ekspertët në Universitetin e Oksfordit theksojnë që ekziston mundësia që disa persona janë shëruar nga koronavirusi edhe para se të kishte filluar epidemia zyrtarisht. Nëse...

Heronj të heshtur/ Laborantët dyfishojnë kapacitetet e respiratorëve të paktë të Shqipërisë

Në krizën e epidemisë së COVID-19, laborantët dentarë Besar Lalike dhe Elidian Çepele nuk ndenjën duarkryq. Ata prodhuan pjesë për ventilatorë që dyfishojnë mundësitë...

Për budallëkun e radhës; krahasimi i shifrave të vdekjeve në Itali

Nga Klodian Tomorri Një nga tezat më qesharake që po përdoret për relativizimin e epidemisë së koronavirusit është krahasimi i vdekjeve nga koronavirusi me shkallën...

Karantina është ilaçi. Epidemia nuk ndalet me propagandë

Nga Klodian Tomorri Fatmirësisht, Shqipëria dhe gjithë Evropa patën dy muaj kohë për t'u përgatitur për koronavirusin. Fatkeqësisht, Europa dhe Shqipëria dështuan të ndalnin epideminë. Ky...

Najada Çomo: Po shkojmë drejt një epidemie

Najada Çomo, shefe e shërbimit Infektiv në QSUT, e ftuar në emisionin “ABC e Mëngjesit” me Enkel Demin thotë se jemi në situatë ku po...

Latest news

Plagosje me armë zjarri në Korçë

Një plagosje me armë zjarri ka ndodhur pasditen e së martës në Korçë. Mësohet se ngjarja ka ndodhur pranë maternitetit të vjetër. I plagosuri...

Lirohet mjeku Edvin Prifti, ngel në burg gjyqtarja Hoxha

  Gjykata e Posaçme ka liruar kardiokirurgun Edvin Prifti, ndërsa në fuqi mbetet masa e pezullimit nga detyra. Ndërsa sa i përket gjyqtares Enkeleida Hoxha dhe...

892 raste të reja dhe 19 humbje jetë nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të gjithë qytetarëve të zbatojnë rregullat për parandalimin e COVID19: Vendosni maskën mbrojtëse në çdo...

KQZ regjistron koalicionin e PD “Aleanca për Ndryshim”. Miratohet dhe projekti pilot për votimin dhe numërimin elektronik

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka regjistruar në zgjedhjet e 25 prillit, koalicionin e Partisë Demokratike, nën siglën “Aleanca për Ndryshim”. Partia Demokratike ka arritur koalicion...

Paketa mbёshtetёse anti-COVID për biznesin e vogёl/ Basha: Më 25 prill nuk do shihni më shtetin grabitqar

Ndërsa dëgjoi problematikat e biznesit dhe rrjedhimisht të qytetarëve gjatë takimeve në Njësinë 4 në kryeqytet, lideri i opozitës Lulzim Basha iu tregoi edhe...
- Advertisement -