Najada Çomo: Po shkojmë drejt një epidemie

Duhet të lëçisni

Arrestimet në Dibër për blerje votash, Rama: Njerëz pa lidhje me ne, duan të baltosin PS

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me arrestimet në Dibër për blerje votash. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Rama deklaron se po akuzojnë, inskenojnë kapje...

Dibër/ Topat me lekë për blerje votash, arrestohen dy militantët e PS (Film)

Një makinë me rreth 5 milionë lekë të vjetra të destinuara për blerjen e votës, është bllokuar dje nga mbështetësit e opozitës në zonën...

Basha mesazh për punonjësit e administratës publike: Mos kini frikë, dilni masivisht të votoni për ndryshimin! (Film)

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha vjen sërish me një thirrje drejtuar administratës, që të mos kenë frikë, por të dalin për votime më...

Apeli i Presidentit 48 orë nga zgjedhjet: Të shmanget çdo incident dhe provokim i qëllimshëm

48 orë para zgjedhjeve të 25 prillit, Presidenti Ilir Meta ka bërë thirrje që të shmanget çdo incident artificial dhe provokim i qëllimshëm, që...

Najada Çomo, shefe e shërbimit Infektiv në QSUT, e ftuar në emisionin “ABC e Mëngjesit” me Enkel Demin thotë se jemi në situatë ku po shkojmë drejt një epidemie.

“Viruset A dhe B janë me koplikacione më të mëdha, janë më të shpërndarë në vite kohore. Jemi në një situatë që po shkojmë drejt epidemisë, me një fluks pak më të shtuar. Është një grup i madh i popullatës që nuk janë vaksinuar”, tha Çomo.

Më tej ajo u shpreh se ka disa kritere që të shfaqet një epidemi, së pari duhet të jemi në sezon, të kemi dhe një shtrirje të caktuar, ndërsa theksoi se tashmë jemi në kohën që po hyjmë në fluksin e shtuar.

“Mos të frekuentohen vendet me publik të madh dhe me persona që janë të sëmurë. Duhet ti kushtojmë vëmendje kushteve higjeno-sanitare, ushqyerja të jetë në kushte shtëpie”, tha Çomo.

Gjatë bisedës në studio me Enkel Demin, Çomo  u shpreh se shqetësimi për virusin në Kinë është shumë i madh. Prekja më e madhe është pamajftueshmëria e funksionit të mushkërisë.

“Flasim për një epidemi në një vend të largët të cilët kanë marrë masa. Si shtet kanë marrë masa drastike. Sa i takon popullatës kineze që jëton në Shqipëri nuk ka asnjë arsye për të pasur frikë. Për fat të mirë qeveria kineze ka marrë masa të fusë në “karantinë” qytetet që janë të prekura nga koronovirusi. Çështja është se a do të kemi transmetim të virusit nga njeriu te njeriu, dhe atëherë kjo do ta shtonte problematikën. Ne e kemi shumë të pakët mundësinë për tu infektuar nga koronovirusi”, tha ndër të tjera Çomo./abcnews.al

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Arrestimet në Dibër për blerje votash, Rama: Njerëz pa lidhje me ne, duan të baltosin PS

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me arrestimet në Dibër për blerje votash. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Rama deklaron se po akuzojnë, inskenojnë kapje...

Dibër/ Topat me lekë për blerje votash, arrestohen dy militantët e PS (Film)

Një makinë me rreth 5 milionë lekë të vjetra të destinuara për blerjen e votës, është bllokuar dje nga mbështetësit e opozitës në zonën...

Basha mesazh për punonjësit e administratës publike: Mos kini frikë, dilni masivisht të votoni për ndryshimin! (Film)

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha vjen sërish me një thirrje drejtuar administratës, që të mos kenë frikë, por të dalin për votime më...

Apeli i Presidentit 48 orë nga zgjedhjet: Të shmanget çdo incident dhe provokim i qëllimshëm

48 orë para zgjedhjeve të 25 prillit, Presidenti Ilir Meta ka bërë thirrje që të shmanget çdo incident artificial dhe provokim i qëllimshëm, që...

Denoncimet për krime zgjedhore, SPAK: PD 50 kallëzime, Presidenti 18

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka vlerësuar me përparësi të gjitha rastet e paraqitura nga subjekte të ndryshëm, që lidhen...