Për budallëkun e radhës; krahasimi i shifrave të vdekjeve në Itali

Duhet të lëçisni

Bashkëpunim pas 25 Prillit? Premtimi i Bashës: Rama nuk do jetë kurrë pjesë e qeverisjes sonë

Lulzim Basha u kërkon qytetarëve që të votojnë Partinë Demokratike në 25 prill për të larguar Edi Ramën dhe të rrinë të qetë. Duke...

U la jashtë listave, Bushati akuzon Ramën: Po strehon në PS ekzekutorë

Ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ka akuzuar ashpër kryeministrin Edi Rama se po strehon në listat e PS-së ekzekutorë. Në një komunikim në Instagram...

Prangoset në Mal të Zi superndërtuesi i privilegjuar i Ramës dhe Veliajt

Ndalohet në Mal të Zi, Pashk Rrapi, i njohur edhe si Anton Gjini ndryshe. Ai është ndaluar për llogari të Interpolit, pasi kërkohet nga...

207 raste të reja dhe 5 humbje jete nga COVID në 24 orët e fundit në Shqipëri

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë shënuar 207 raste të reja me COVID, nga 2698 testime të kryera në total. Nuk...

Nga Klodian Tomorri
Një nga tezat më qesharake që po përdoret për relativizimin e epidemisë së koronavirusit është krahasimi i vdekjeve nga koronavirusi me shkallën e vdekshmërisë normale në Itali.

Ideja është kjo; në Itali, vdesin mesatarisht 1800 vetë në ditë, në kohë normale. Kaq është mesatarja e viteve të kaluara. Dhe meqë nga koronavirusi vdesin 400 apo 800 vetë në ditë, kjo nuk është asgjë, sepse ky numër është prapë brenda shifres së vdekjeve normale.

Kjo është të krahasosh arin me dollarin. Nëse këtë gabim e bën një nxënës në klasë të pestë, normalisht duhet të ngelet në klasë.

Tani krahasimi i vdekshmërisë bruto është ky:

Në javën nga 9-16 mars të vitit të kaluar në qytetin e Bergamos kanë vdekur 23 vetë. Ne javën nga 9-16 mars të këtij viti në Bergamo kanë vdekur 330 vetë. Plot 14 herë më shumë. Burimi: Bashkia e Bergamos.

Në Alzano Lombaro, për periudhën 25 shkurt-15 mars 2019 gjithsej 8 vdekje. Për të njëjtën periudhë të këtij viti 50 vdekje. Burimi: Bashkia.

Në Nembro, nga fillimi i marsit deri tani 120 vdekje. Për të gjithë marsin e vitit te kaluar, vetëm 14 vdekje. Burimi: Bashkia.

Në Dalmine 1 mars-20 mars këtë vit 70 të vdekur. Për të njëjtën periudhë të vitit të kaluar 8 të vdekur.

Sot, është e dielë dhe nuk doja të bëja një shënim si ky. Por, tezat e gabuara që ulin përgjegjshmërinë e qytetarëve dhe relativizojnë rrezikshmërinë e epidemisë duhen çmontuar sa më shpejt. Numrat, kur përdoren keq janë të rrezikshëm.

P.S. Rrini në shtëpi, nëse nuk doni të rrisni të ardhurat nga taksat që qeveria mbledh nga kompanitë e funeraleve.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Bashkëpunim pas 25 Prillit? Premtimi i Bashës: Rama nuk do jetë kurrë pjesë e qeverisjes sonë

Lulzim Basha u kërkon qytetarëve që të votojnë Partinë Demokratike në 25 prill për të larguar Edi Ramën dhe të rrinë të qetë. Duke...

U la jashtë listave, Bushati akuzon Ramën: Po strehon në PS ekzekutorë

Ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ka akuzuar ashpër kryeministrin Edi Rama se po strehon në listat e PS-së ekzekutorë. Në një komunikim në Instagram...

Prangoset në Mal të Zi superndërtuesi i privilegjuar i Ramës dhe Veliajt

Ndalohet në Mal të Zi, Pashk Rrapi, i njohur edhe si Anton Gjini ndryshe. Ai është ndaluar për llogari të Interpolit, pasi kërkohet nga...

207 raste të reja dhe 5 humbje jete nga COVID në 24 orët e fundit në Shqipëri

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë shënuar 207 raste të reja me COVID, nga 2698 testime të kryera në total. Nuk...

Shtynte djemtë e mitur të vidhnin para nga prindërit, arrestohet shqiptari: Do them që je gay

Një 34-vjeçar me origjinë nga Shqipëria, u arrestua nga personeli i Policisë së Shtetit në Latina të Italisë, në fund të hetimit të koordinuar...