- Advertisement -

TAG

cmimi Nobel

Kadareja dhe Nobeli

Nga Mehmet Elezi Ai s’ka nevojë për mbrojtje. Ai është më i mbrojtur se gjithkush. Ai u përket atyre qenieve fatlume që, duke qenë tokësore,...

Çmimi Nobel në Mjekësi për 2020, fituesit mjekët që zbuluan virusin e Hepatitit C

Çmimi Nobel i këtij viti iu dha tre shkencëtarëve, të cilët kanë dhënë një kontribut vendimtar në luftën kundër hepatitit të transmetuar nga gjaku,...

Dance me to the end of love

Nga Tom Kuka Liri e kishte kaq shumë për zemër sa kishte marrë një kasetë dhe e kishte mbushur në të dyja anët veç me...

Fituesi i çmimit Nobel në mjekësi: Ja pse nuk do të ketë një valë të dytë të Covid-19

Një nga temat kryesore të diskutimit rreth evolucionit të koronavirus ka të bëjë me të ashtuquajturën “vala e dytë”. Kjo është, mundësia që COVID-19, i...

Turqia kërkon tërheqjen e Çmimit Nobel për Peter Handke

Pas vendimeve të Kosovës dhe Shqipërisë, Turqia i ka bërë thirrje Akademisë Mbretërore Suedeze që të tërheqë vendimin për dorëzimin e Nobelit ndaj austriakut. Zëdhënësi...

Shqipëria bojkoton ceremoninë e Nobelit, Cakaj: Handken ka justifikuar mizoritë e luftës

Shqipëria do të bojkotojë ceremoninë e ndarjes së çmimeve Nobel në Suedi. Lajmi konfirmohet nga ministri i Jashtëm, Gent Cakaj, i cili shkruan se...

“Rama u neverit për fituesin e çmimit Nobel, por shtrëngon duart me ish-ministrin e Millosheviçit”

Nënkryetari i PD-së, Edi Paloka është shprehur se hipokrizia e Edi Ramës, duket se nuk njeh limite. Paloka ka reaguar nëpërmjet një statusi në faqen...

Përse Tigrat e Arkanit nuk e marrin Çmimin Nobel për Paqen?

Paramilitarët më famëkeqë serbë ishin Tigrat e Arkanit. Emri i vërtetë i Arkanit ishte Zheljko Raznatoviç. Lindi në Slloveni më 1952, ndërsa u arrestua që...

Trump pyetet: A e meritoni Çmimin Nobel? Ja si përgjigjet presidenti amerikan (Film)

"A e meritoni Çmimin Nobel?" Kjo ka qenë pyetja që i është drejtuar Donald Trump. "Të gjithë mendojnë se e meritoj, por unë s’do ta thoja...

Poeti nobelist grek që fotografoi Korçën e viteve ‘30

Jorgos Seferis shërbeu si Konsulli i Greqisë në Korçë. Gjatë kohës që ishte diplomat i Greqisë, ai bëri mjaft fotografi të jetës së këtij...

Latest news

Patronazhisti Taulant me syrin dhe veshin tek vrima e çelësit

Marrjen e të dhënave tepër konfidenciale të mbi 910 mijë qytetarëve shqiptarë, patronazhistët e PS-së e paskan marrë duke punuar vite te vite të tëra në...

E keni vrarë ndonjë herë mendjen se pse serbët…?

shkruan Fahri Xharra - Serbët me ngulm mundohen ta paraqesin veten para botës si pasardhës të pellazgëve, etruskëve, ilirëve e neve të na klasifikojnë si...

238 raste të reja dhe 7 viktima nga Covid në vendin tonë

Vijojnë të jenë të qëndrueshme shifrat e të infektuarve me Covid në vendin tonë. Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë nga 2684...

Bllokohen 21 minatorë në galerinë e karbonit në Kinë

21 minatorë kinezë kanë mbetur të bllokuar në një minierë karboni në provincën e Hutubi, në rajonin e Xinjiang. Këtë lajm e kanë bërë...

Mijëra kosovarë drejt Shqipërisë për fundjavë, Përparim Kryeziu zbulon arsyen e dyndjes

Përparim Kryeziu, zëdhënës i qeverisë së Kosovës, pohon se masat e reja e ndërmarra nga qeveria kundër përhapjes së koronavirusit nuk kanë qënë shkak...
- Advertisement -