Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Turqia kërkon tërheqjen e Çmimit Nobel për Peter Handke

Nga Klodiana 0

Pas vendimeve të Kosovës dhe Shqipërisë, Turqia i ka bërë thirrje Akademisë Mbretërore Suedeze që të tërheqë vendimin për dorëzimin e Nobelit ndaj austriakut.

Zëdhënësi i Presidencës turke, Ibrahim Kalin, e konsideron absurd vlerësimin e një personi që mohon gjenocidin e Srebrenicës dhe mbron kriminelët serbë të luftës. “Ky vendim i turpshëm duhet të tërhiqet. Si mund t’i jepni çmim dikujt pa vetëdije morale dhe ndjenjën e turpit. Për të inkurajuar gjenocide të tjera?”, tha Kalın.

Ndërkohë, kundërshtimi i nderimit të Peter Handke vjen dhe nga brenda Akademisë Mbretërore Suedeze. Peter Englund, një anëtar i hershëm, bojkotoi ceremoninë e dorëzimit të Nobelit duke e konsideruar vlerësimin e shkrimtarit austriak një hipokrizi të shpifur.

 

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej