Përse Tigrat e Arkanit nuk e marrin Çmimin Nobel për Paqen?

Duhet të lëçisni

Artan Fuga: Kërkesa për dorëheqje të parevokueshme e Bashës do të ishte një gafë politike e PD

Akademiku Artan Fuga deklaron se është gafë e madhe që Këshilli Kombëtar ti kërkojë sot dorëheqjen e parevokueshme, kryetarit të PD, Lulzim Bashës. Reagimi i...

Partia Demokratike shkon në zgjedhje, propozohet që kryetari i ri të zgjidhet më 13 qershor

PD do të shkojë në zgjedhje për kryetarin e ri më 13 qershor, duke afruar datën nga korriku me një muaj më herët. Sekretari i...

Basha: Nuk lejova bashkëpunimin me bandat në zgjedhje, kjo është përgjegjësia ime

Kreu i PD, Lulzim Basha ka deklaruar se në zgjedhje nuk ka lejuar të bashkëpunojë me bandat. Ai thotë se këtë e ka parim, dhe...

Izraeli rrafshon tre ndërtesa në Gaza, të paktën 33 viktima e 50 të plagosur

Sulmet ajrore të Izraelit në qytetin e Gaza-s shkatërruan të dielën tre ndërtesa dhe u morën jetën të paktën 33 personave. Lajmin e bën...

Paramilitarët më famëkeqë serbë ishin Tigrat e Arkanit.

Emri i vërtetë i Arkanit ishte Zheljko Raznatoviç. Lindi në Slloveni më 1952, ndërsa u arrestua që 14-vjeç për vjedhje. Rininë e kaloi nëpër burgje të ndryshme në Jugosllavi dhe Europën Perëndimore, ku ia doli të arratisej nga shumicën e rasteve. Pasi u rikthye në Serbi, Arkani u bë udhëheqës i ultrasve të ekipit të Crvena Zvezdës.

Shërbimi sekret serb, i kërkoi të themelonte në vjeshtën e 1990-ës njësinë e “operacioneve të errëta” në Kroaci. Mbrojtja nga hetimi penal për aktivitetet e tij kriminale, ishin një tjetër stimul për Arkanin.

Në kulmin e vet, “Tigrat” përfshinin rreth 10.000 burra. Në vetëm një rast, milicët e Arkanit u përfshinë në vrasjen e 500 shqiptarëve të Kosovës.

Arkani u akuzua për krime lufte nga Gjykata e Hagës, por ai u ekzekutua në një hotel në mes të Beogradit në janarin e vitit 2000. Vrasësit nuk u indetifikuan asnjëherë.

/Tirana Today/

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Artan Fuga: Kërkesa për dorëheqje të parevokueshme e Bashës do të ishte një gafë politike e PD

Akademiku Artan Fuga deklaron se është gafë e madhe që Këshilli Kombëtar ti kërkojë sot dorëheqjen e parevokueshme, kryetarit të PD, Lulzim Bashës. Reagimi i...

Partia Demokratike shkon në zgjedhje, propozohet që kryetari i ri të zgjidhet më 13 qershor

PD do të shkojë në zgjedhje për kryetarin e ri më 13 qershor, duke afruar datën nga korriku me një muaj më herët. Sekretari i...

Basha: Nuk lejova bashkëpunimin me bandat në zgjedhje, kjo është përgjegjësia ime

Kreu i PD, Lulzim Basha ka deklaruar se në zgjedhje nuk ka lejuar të bashkëpunojë me bandat. Ai thotë se këtë e ka parim, dhe...

Izraeli rrafshon tre ndërtesa në Gaza, të paktën 33 viktima e 50 të plagosur

Sulmet ajrore të Izraelit në qytetin e Gaza-s shkatërruan të dielën tre ndërtesa dhe u morën jetën të paktën 33 personave. Lajmin e bën...

Bilanci i COVID-19 në Shqipëri, 37 raste dhe 3 humbje jete këtë të dielë

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon: Janë kryer 1862 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 37 qytetarë. Rastet pozitive...