Çmimi Nobel në Mjekësi për 2020, fituesit mjekët që zbuluan virusin e Hepatitit C

Duhet të lëçisni

Rriten ndjeshëm rastet e reja në Kosovë, 4 persona humbin betejën me Covid-19

Kosova ka regjistruar ditën e sotme një rritje të numrit të të prekurve me koronavirus në 24 orët e fundit, teksa 453 qytetarë kanë...

Studimi francez: Ja sa reaksione me pasoja të rënda shkaktojnë Pfizer, Astra Zeneca dhe Moderna

Epidemiologu Ilir AliMehmeti ka shpërndarë në rrjetin e tij facebook studimin më të fundit francez në lidhje efektet anësore të vaksinave anti-Covid, ku përfshihen...

PDIU, Idrizi në Fier: “Pashallarët e kuq” kundër Çështjes Çame; detyrimi ynë të mbrojmë identitetin kombëtar

Në një takim me anëtarët e Shoqatës Patriotike “Çamëria” dhe PDIU-së në Fier, Kreu i partisë Shpëtim Idrizi u shpreh se shqiptarët e Çamërisë...

Situata shumë e rëndë/ Infektivi dhe Sanatoriumi nuk kanë asnjë vend bosh

Të dyja spitalet kryesore të COVID-19 në vend janë plotësisht të mbushura. “BalkanËeb” shkruan se para Infektivit situata ka qenë e qetë por nuk ka...

Çmimi Nobel i këtij viti iu dha tre shkencëtarëve, të cilët kanë dhënë një kontribut vendimtar në luftën kundër hepatitit të transmetuar nga gjaku, një problem i madh global shëndetësor që shkakton cirrozë dhe kancer të mëlçisë, tek njerëzit në të gjithë botën.

Harvey J. Alter, Michael Houghton dhe Charles M. Rice bënë zbulime thelbësore që çuan në identifikimin e një virusi të ri, virusit të Hepatitit C, raporton “Nobelprize”.

Para punës së tyre, zbulimi i viruseve Hepatiti A dhe B solli përparim, por shumica e rasteve të hepatitit të transmetuara nga gjaku mbetën të pasqaruara.

Zbulimi i virusit Hepatit C gjeti shkakun e rasteve të mbetura të hepatitit kronik dhe bëri të mundshme analizat e gjakut dhe të ilaçeve të reja që kanë shpëtuar miliona jetë.

Hepatiti – një kërcënim global për shëndetin e njeriut

Inflamacioni i mëlçisë, ose hepatiti, një kombinim i fjalëve greke për mëlçi dhe inflamacion, shkaktohet kryesisht nga infeksione virale, megjithëse abuzimi me alkoolin, toksinat e mjedisit dhe sëmundja auto-imune janë gjithashtu shkaqe të rëndësishme.

Në vitet 1940, u bë e qartë se ekzistojnë dy lloje kryesore të hepatitit infektiv. I pari, i quajtur hepatiti A, transmetohet nga uji ose ushqimi i ndotur dhe përgjithësisht nuk ka ndikim afatgjatë tek pacienti.

Lloji i dytë transmetohet përmes gjakut dhe lëngjeve trupore dhe përfaqëson një kërcënim shumë më serioz, pasi çon një gjendje kronike dhe zhvillon cerozën ose kancerin e mëlçisë.

Hepatiti i transmetuar nga gjaku shoqërohet me sëmundje dhe vdekshmëri të një niveli të lartë dhe shkakton më shumë se një milion vdekje në vit në mbarë botën, duke e bërë atë një shqetësim shëndetësor global në një shkallë të krahasueshme me infeksionin HIV dhe tuberkulozin.

Rëndësia e këtij zbulimi që mori çmimin Nobel

Zbulimi për virusin e Hepatitit C është një arritje historike në betejën e vazhdueshme kundër sëmundjeve virale. Falë zbulimit të tyre, tani janë në dispozicion teste shumë të ndjeshme të gjakut për virusin dhe këto kanë eleminuar në thelb hepatitin pas transfuzionit në shumë pjesë të botës, duke përmirësuar shumë shëndetin global.

Zbulimi i tyre gjithashtu lejoi zhvillimin e shpejtë të barnave antivirale të drejtuara ndaj hepatitit C. Për herë të parë në histori, sëmundja tani mund të shërohet, duke rritur shpresat për zhdukjen e virusit të Hepatitit C nga popullata botërore. Për të arritur këtë qëllim, do të kërkohen përpjekje ndërkombëtare që lehtësojnë testimin e gjakut dhe vënien në dispozicion të ilaçeve antivirale në të gjithë globin.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Rriten ndjeshëm rastet e reja në Kosovë, 4 persona humbin betejën me Covid-19

Kosova ka regjistruar ditën e sotme një rritje të numrit të të prekurve me koronavirus në 24 orët e fundit, teksa 453 qytetarë kanë...

Studimi francez: Ja sa reaksione me pasoja të rënda shkaktojnë Pfizer, Astra Zeneca dhe Moderna

Epidemiologu Ilir AliMehmeti ka shpërndarë në rrjetin e tij facebook studimin më të fundit francez në lidhje efektet anësore të vaksinave anti-Covid, ku përfshihen...

PDIU, Idrizi në Fier: “Pashallarët e kuq” kundër Çështjes Çame; detyrimi ynë të mbrojmë identitetin kombëtar

Në një takim me anëtarët e Shoqatës Patriotike “Çamëria” dhe PDIU-së në Fier, Kreu i partisë Shpëtim Idrizi u shpreh se shqiptarët e Çamërisë...

Situata shumë e rëndë/ Infektivi dhe Sanatoriumi nuk kanë asnjë vend bosh

Të dyja spitalet kryesore të COVID-19 në vend janë plotësisht të mbushura. “BalkanËeb” shkruan se para Infektivit situata ka qenë e qetë por nuk ka...

SHBA-ja miraton vaksinën e Johnson & Johnson

Rregullatori për barna në Shtetet e Bashkuara ka miratuar për përdorim vaksinën kundër COVID-19 të kompanisë Johnson & Johnson. Kjo vaksinë administrohet përmes një...