- Advertisement -

TAG

atdheu

Grishje në vend të një urimi…

Nga dom Gjergj Meta Miq, Para se të fillojë vërshimi i urimeve për vitin e ri 2021 dhe të "përmbyteni" prej tyre, dëshiroj t'jua uroj me...

Çami dhe Malësori në kampin e përqendrimit që shpëtuan nga një flamur

Nga Ilir Seci Nji vjetë në fmini, në klasen e tretë pata shkue te Dajët në Gash, për festat e 28-29 Nandorit si thuhej atëhere,...

Liria nuk jetohet vetëm – copëza meditimi

Atdheu ynë është njerëzimi. Çdo frymëmarrje, njerëzore apo shtazore, çdo jetë vegjetale, çdo gur, çdo centimetër dhé, apo çdo litër ujë, na përkasin. Zoti...

Arti shqiptar në zi/ Shuhet Nexhmije Pagarusha (film)

Ka ndërruar jetë këngëtarja e mirënjohur e muzikës shqiptare, Nexhmije Pagarusha. Nexhmije Pagarusha ikona e muzikës shqipe, ishte e njohur si një grua, e cila...

Ç’është Atdheu? Ne jemi; një tufë delesh e gomerësh, batakçinjsh e të …

Atdheu pa tabu (Një poemë politikisht jo korrekte) Nga Artan Gjyzel Hasani Sa herë kujtoj Atdheun më vinë ndërmënd varrmihësit;   Në varrimin e tim eti dikush solemnisht përmëndi ATDHEUN e...

Atdheu është…

Nga Fatos Baxhaku - Atdheu është vatra familjare, gardhi, era e mirë e shtëpisë, vendi ku e ndien veten të barabartë dhe të respektuar, bash...

Me qelizat më të shëndetshme të mbetura në zemrën e Shqipërisë

Sesilia Plasari Jam në rrugë e sipër, midis Parisit dhe Montpeljesë, kur më vjen një sms nga Tirana. Më kanë thirrur për të kaluar një...

Atdheu u shit, ankandi u mbyll

Nga Petrit Ruka Atdheu u shit, ankandi u mbyll, Të gjithë e dimë, po lajm nuk ka, Miliona letra me vlerë votimi, Tani do të bëhen thasë me...

Llista të rrejshme të të “shiturve” te greku synojnë të dyshojmë njëri-tjetri

Nga Kim Mehmeti Ata që botojnë lista të rrejshme të të "shiturve" te greku, kryesisht janë o gazetarë që duan ta mbulojnë vetveten e të...

Atdheu është tokë e besës dhe e burrit, jo e tradhëtisë dhe burrecave

Nga Anila Ahmataj Atdheu ju takon atyre që luftuan për të, dhe gjaku i tyre ngjyrosi kombin. Atdheu është tokë e besës dhe e burrit, jo...

Latest news

Sondazhet që nuk bën Batoni e nxjerrin fituese opozitën, por nuk e masin vjedhjen e votës

Ky është përfundimi sintetik që arrin i mirënjohuri Genc Sejko. Me sarkazmën e tij të rrallë, Genci na rrëfen një të vërtetë të madhe;...

Rrena e Edi Ramës / COVAX do sjellë në muajin shkurt vetëm 3 % të vaksinave (film)

Gazetarja Klodiana Kapo e faktoje.al ka treguar në A-Show me Adi Krastën në Syri TV, lidhur mbi disa kërkesa që u ka dërguar ambasadave...

Xhevahir Zeneli: Në Amerikë punoja roje shkolle, ma vodhën pesë herë brenda javës (film)

Xhevahir Zeneli, aktori i rrallë në një rrëfim për jetën e tij artistike dhe personale, ka treguar për A-Show me gazetarin Adi Krasta, shumë...

11 viktima dhe 400 raste me Covid në Maqedoninë e Veriut

11 persona kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut. Ministria e Shëndetësisë raportoi se nga 2,327 testime të realizuara,  400...

Mike Pompeo akuzon Kinën për gjenocid ndaj pakicave turke dhe myslimanëve

Sekretari i Shtetit të SHBA, Mike Pompeo tha të martën se Kina po kryen gjenocid ndaj pakicave etnike turke të njohura si Ujgurët dhe...
- Advertisement -