E djathta i është larguar ideologjisë; kapitalit, atdheut, familjes

Duhet të lëçisni

Marrëveshje me mozhorancën? Përgjigjet ‘i prerë’ Alfred Rushaj: Nuk është pazari i pisët

Nënkryetari i PD-së, Alfred Rushaj në emisionin ‘Kjo javë’, u shpreh se kërkesat e opozitës për ndryshimet kushtetuese nuk kanë qëllim realizimin e një...

Aksidentohen me motor, plagosen babë e bijë në Krujë

Me datë 23.10.2021, rreth orës 18:40, në aksin rrugorë Krujë-Fushë Krujë, shtetasi F. M., duke drejtuar motomjetin ka humbur kontrollin dhe ka dalë jashtë...

“Llumi i tranzicionit me Ramën në krye kundër vettingut”, Bardhi: SPAK-ut i japim mekanizmat për t’i dhënë fund pandëshkueshmërisë

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi i është përgjigjur kritikëve për vettingun e politikanëve. Në një postim në rrjetet sociale, Bardhi shkruan se...

Lideri i OBSH-së nxit vendet e G20 të ndjekin shembullin e SHBA-ve: Ndani vaksinat për koronavirusin

Drejtuesi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë u ka kërkuar vendeve të G20 që të ndjekin shembullin e SHBA-së dhe të ndajnë  dozat e vaksinave. Dr....

Nga Mesila Doda

Exit poll-et tregojnë një fitore të së majtës në Gjermani pas 16 vjetësh. Përtej rolit të jashtëzakonshëm të kancelares Merkel, e cila dëshmoi një qasje realiste në politikë dhe mbrojti fort ekonominë gjermane, ka një refleksion që vjen nga ajo që ndodh në botë.

Partitë e djathta i janë larguar ideologjisë që përfaqesojnë dhe për të zgjeruar elektoratin e tyre po shmangen vazhdimisht nga shtyllat e së djathtës. Zhvillimi i kapitalit, mbrojtja e familjes dhe atdheut duken shpesh si nocione të kaluara dhe sot dëgjohet shpesh të flitet për një periudhë post-politike, ku partitë përqafojnë në mënyrë trasversale ide të kampit kundërshtar që duken se përkrahen nga publiku.

Nuk ka asnjë mundësi tjetër për të djathtën përveçse të rikthehet tek idetë, tezat, tradita dhe shtresat ku është bazuar gjatë në kohë.

Nëse kthehemi në realitetin tonë, besoj se thelbi i debatit sot duhet të jetë reformimi i ideve të së djathtës. Prona, atdheu, ekonomia që zhvillohet pa ndërhyrjen autoritariste të shtetit e mbi të gjitha koncepti i lirisë aq shumë i shtypur dhe i dhunuar gjatë diktatures në vend pa harruar një vektor të detyrueshëm të mbrojtjes sociale duhet të bëhen baza e një formatimi të ri të konceptit të së djathtës.

Ky besoj duhet të jetë thelbi i diskutimit të sotëm për të rikthyer normalitetin në skenën politike në vend. Kjo është një çështje më e madhe se secili prej nesh dhe detyrim i politikës për elektoratin e saj. Reformim ideologjik, rikthim në vlerat e së djathtës, zgjerim i bazës së djathtë dhe një pikë e re ringritje e përbashkimi.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Marrëveshje me mozhorancën? Përgjigjet ‘i prerë’ Alfred Rushaj: Nuk është pazari i pisët

Nënkryetari i PD-së, Alfred Rushaj në emisionin ‘Kjo javë’, u shpreh se kërkesat e opozitës për ndryshimet kushtetuese nuk kanë qëllim realizimin e një...

Aksidentohen me motor, plagosen babë e bijë në Krujë

Me datë 23.10.2021, rreth orës 18:40, në aksin rrugorë Krujë-Fushë Krujë, shtetasi F. M., duke drejtuar motomjetin ka humbur kontrollin dhe ka dalë jashtë...

“Llumi i tranzicionit me Ramën në krye kundër vettingut”, Bardhi: SPAK-ut i japim mekanizmat për t’i dhënë fund pandëshkueshmërisë

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi i është përgjigjur kritikëve për vettingun e politikanëve. Në një postim në rrjetet sociale, Bardhi shkruan se...

Lideri i OBSH-së nxit vendet e G20 të ndjekin shembullin e SHBA-ve: Ndani vaksinat për koronavirusin

Drejtuesi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë u ka kërkuar vendeve të G20 që të ndjekin shembullin e SHBA-së dhe të ndajnë  dozat e vaksinave. Dr....

Përfshihet nga flakët godina e vjetër e ish-Gjallicës në Vlorë

Mbrëmjen e djeshme është përfshirë nga zjarri godina e vjetër e ish-Gjallicës në Vlorë. Sipas mediave dyshohet se zjarrvënia ka qene e qëllimshme. Mësohet se...