- Advertisement -

TAG

ekonomia

Kraja: Ekonomia shqiptare është primitive, së shpejti do plasë “bomba” te pensionet

Eksperti i ekonomisë, Akil Kraja, ka komentuar situatën ekonomike në Shqipëri. Kraja tha se kjo tregon se sa primitive është ekonomia e vendit tonë....

BERZH ul pritshmëritë për rritjen e ekonomisë shqiptare: Rritet varfëria

Pas Fondit Monetar Ndërkombëtar edhe BERZH ka ulur pritshmëritë për rritjen e ekonomisë shqiptare. Ditën e sotme  Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim ka...

FMN ul në 2% pritshmëritë për ekonominë Shqiptare, më e dobëta në rajon

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka ulur pritshmërinë për rritjen ekonomike të vendit tonë. Nëse në fillim të vitit FMN parashikonte që përgjatë 2022 ekonomia shqiptare...

Si e shkatërron ekonominë ngritja e çmimeve

Nga Artan Fuga Më parë për disa arsye kisha një sjellje konsumatore që harxhoja 5 litra naftë në ditë!  Me rritjen e pajustifikuar dhe aspak...

Shqipëria, i vetmi vend europian më 2020, ku ekonomia pëson rënie

Në vitin 2020 ekonomia e gjithë botës shënoi rënie për shkak të ndikimit negativ që dha përhapja e pandemisë në vitin e parë të...

Ekonomia e Kosovës e varur nga paratë e diasporës, ja çfarë tregon raporti i fundit i Bankës Botërore

Ekonomia vazhdon të jetë e varur nga paratë që diaspora dërgon në Kosovë. Paratë e dërguara dhe ardhja e tyre për pushime në Kosovë,...

Lulëzimi i biznesit të shëndetit, shqiptarët shpenzuan 50 milionë euro më shumë në vitin pandemik

Teksa Shqipëria ka numrin më të ulët të doktorëve në Europë për 10 mijë banorë, me 16.5 mjekë (nga 47.6 që është mesatarja europiane),...

INSTAT: Ekonomia rritet ndjeshëm me 17.9% në tremujorin e dytë të 2021-shit

Ekonomia ka shënuar një rritje të ndjeshme në tremujorin e dytë të këtij viti. INSTAT raportoi se zgjerimi i prodhimit të brendshëm bruto (PBB) për...

E djathta i është larguar ideologjisë; kapitalit, atdheut, familjes

Nga Mesila Doda Exit poll-et tregojnë një fitore të së majtës në Gjermani pas 16 vjetësh. Përtej rolit të jashtëzakonshëm të kancelares Merkel, e cila...

Basha sqaron se pse ndezi qiri: Në çdo vend ka një “Lëndinë lotësh” të shqiptarëve

Në një takim me të rinjtë e Korçës, lideri i PD-së, Lulzim Basha ka sqaruar edhe arsyen se pse ndezi një qiri në vendin...

Latest news

Berisha prezanton grupet e punës për protestën e 7 korrik, në listë edhe deputetë të Bashës

Edhe pak ditë na ndajnë nga protesta e 7 korrikut që organizohet nga Sali Berisha dhe ish-kryeministri mesa duket ka nisur përgatitjet për zhvillimin...

Polici aksidenton të miturin dhe largohet nga vendngjarja në Pogradec  

Një aksident ka ndodhur ditën e djeshme në qytetin e Pogradecit, ku një punonjës i policisë, duke drejtuar automjetin e tij, ka aksidentuar një...

Dokumente identifikuese, Qeveria e Kosovës vendos reciprocitet ndaj Serbisë

Qeveria e Kosovës ka vendosur masën e reciprocitetit karshi Serbisë sa u përket dokumenteve identifikuese. “Çdo person që paraqitet për kalim të kufirit shtetëror me...

Belgjikë, kapet laborator ilegal drogash brenda bazës ajrore të NATO-s (FOTO)

Policia belge ka bastisur një laborator ilegal drogash ku prodhoheshin droga ilegale, brenda një baze ajrore ku strehohet një pjesë e arsenalit bërthamor të...

Vrasja e Donjeta Pajazitaj/ Flet i vëllai: Motrën ma vranë në…

Ngjarja e rëndë e vrasjes së Donjeta Pajazitaj e ndodhur para shtatë vitesh në Deçan të Kosovës është rikthyer sërish në media pas vendimit...
- Advertisement -