- Advertisement -

TAG

Ahmet Zogu

Fotografia e rrallë e Ahmet Zogut në Vjenë

Matjani elegant që kishte rrëmbyer zemrat e vajzave vjeneze* 27.al publikon një fotografi të rrallë të Ahmet Zogut në moshë të re, i veshur me...

Ora e rrallë e Ahmet Zogut

Nga Arben Llalla Në vitin 2002 Bashkia e Selanikut organizoi një panair të orëve të vjetra dhe të rralla. Në këtë panair ekspozoheshin orë dore,...

Zbulohet letra që i ka dërguar Adolf Hitler Ahmet Zogut

Nga Kastriot Dervishi Ky është formati i letrës, me anë të së cilës kancelari gjerman Adolf Hitler, njoftonte Mbretin Zog për përfaqësuesin e tij në...

Festime të mëdha në Tiranë me rastin e përvjetorit të parë të kurorëzimit të Ahmet Zogut si Mbret i Shqipërisë

Nga  Aurenc Bebja*, Francë – 3 Shtator 2019  “Excelsior” ka botuar, të martën e 15 tetorit 1929, në faqen n°6, fotografitë e ceremonisë së përvjetorit të...

(1927)/ Ahmet Zogu amniston 371 të dënuar politikë

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 19 Korrik 2019   “Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të enjten e 29 shtatorit 1927, në faqen n°6, një shkrim...

Comoedia: Ahmet Zogu ka bërë për Shqipërinë, atë që asnjë kryetar shteti nuk ka bërë deri tani për vendin e tij

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 17 Maj 2018 “Comoedia” ka botuar, të enjten e 6 shtatorit 1928, në faqen n°3, shkrimin e shkrimtarit, romancierit dhe gazetarit, Pierre...

Shkëmbimi i telegrameve ndërmjet Ahmet Zogut, Viktor-Emanuelit III dhe Musolinit

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 2 Korrik 2019  “Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, më 14 (faqe n°6) dhe 15 dhjetor (faqe n°2) 1926...

Asambleja Kushtetuese vendosi që Tirana do të jetë kryeqyteti i këtij vendi

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 30 Qershor 2019  “Excelsior” ka botuar, të hënën e 2 shkurtit 1925, në ballinë, një shkrim në lidhje me zgjedhjen president të...

Intervista ekskluzive e romancierit francez me Ahmet Zogun, presidentin më të ri të republikës më të re në botë

Nga Aurenc Bebja “Le Journal” ka botuar, të hënën e 6 prillit 1925, në ballinë, intervistën ekskluzive të romancierit dhe gazetarit francez Henri Beraud me Ahmet...

Hasan Prishtina për “La Transalpine”: Jam një kundërshtar i ashpër i Ahmet Zogut, por këtë herë ai ka vepruar ndaj Jugosllavisë në mënyrë të...

Nga Aurenc Bebja “La Liberté” ka botuar, të premten e 8 korrikut 1927, në faqen n°3, intervistën e Hasan Bej Prishtinës, dhënë asokohe gazetës “La...

Latest news

892 raste të reja dhe 19 humbje jetë nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të gjithë qytetarëve të zbatojnë rregullat për parandalimin e COVID19: Vendosni maskën mbrojtëse në çdo...

KQZ regjistron koalicionin e PD “Aleanca për Ndryshim”. Miratohet dhe projekti pilot për votimin dhe numërimin elektronik

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka regjistruar në zgjedhjet e 25 prillit, koalicionin e Partisë Demokratike, nën siglën “Aleanca për Ndryshim”. Partia Demokratike ka arritur koalicion...

Paketa mbёshtetёse anti-COVID për biznesin e vogёl/ Basha: Më 25 prill nuk do shihni më shtetin grabitqar

Ndërsa dëgjoi problematikat e biznesit dhe rrjedhimisht të qytetarëve gjatë takimeve në Njësinë 4 në kryeqytet, lideri i opozitës Lulzim Basha iu tregoi edhe...

Idrizi takim me strukturat në Elbasan: Rama dhe Rilindja tradhtuan Çështjen Çame, tani i pret opozita dhe stoli i turpit të historisë

Kreu i Partisë Drejtësi, Integrim dhe Unitet, Shpëtim Idrizi, zhvilloi një takim me strukturat e kësaj force politike në qytetin e Elbasanit. Në fjalën...

Shpresa tek vaksinat, DW: Rëndohet situata e pandemisë në Shqipëri

Në kohën kur Shqipëria shënon rritje të numrit të viktimave nga virusi, në Tiranë mbërritën 15. 210 vaksina të BioNTech&Pfizer. Autoritetet theksojnë, se situata...
- Advertisement -