- Advertisement -

TAG

Ahmet Zogu

Fotografia e rrallë e Ahmet Zogut në Vjenë

Matjani elegant që kishte rrëmbyer zemrat e vajzave vjeneze* 27.al publikon një fotografi të rrallë të Ahmet Zogut në moshë të re, i veshur me...

Ora e rrallë e Ahmet Zogut

Nga Arben Llalla Në vitin 2002 Bashkia e Selanikut organizoi një panair të orëve të vjetra dhe të rralla. Në këtë panair ekspozoheshin orë dore,...

Zbulohet letra që i ka dërguar Adolf Hitler Ahmet Zogut

Nga Kastriot Dervishi Ky është formati i letrës, me anë të së cilës kancelari gjerman Adolf Hitler, njoftonte Mbretin Zog për përfaqësuesin e tij në...

Festime të mëdha në Tiranë me rastin e përvjetorit të parë të kurorëzimit të Ahmet Zogut si Mbret i Shqipërisë

Nga  Aurenc Bebja*, Francë – 3 Shtator 2019  “Excelsior” ka botuar, të martën e 15 tetorit 1929, në faqen n°6, fotografitë e ceremonisë së përvjetorit të...

(1927)/ Ahmet Zogu amniston 371 të dënuar politikë

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 19 Korrik 2019   “Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të enjten e 29 shtatorit 1927, në faqen n°6, një shkrim...

Comoedia: Ahmet Zogu ka bërë për Shqipërinë, atë që asnjë kryetar shteti nuk ka bërë deri tani për vendin e tij

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 17 Maj 2018 “Comoedia” ka botuar, të enjten e 6 shtatorit 1928, në faqen n°3, shkrimin e shkrimtarit, romancierit dhe gazetarit, Pierre...

Shkëmbimi i telegrameve ndërmjet Ahmet Zogut, Viktor-Emanuelit III dhe Musolinit

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 2 Korrik 2019  “Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, më 14 (faqe n°6) dhe 15 dhjetor (faqe n°2) 1926...

Asambleja Kushtetuese vendosi që Tirana do të jetë kryeqyteti i këtij vendi

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 30 Qershor 2019  “Excelsior” ka botuar, të hënën e 2 shkurtit 1925, në ballinë, një shkrim në lidhje me zgjedhjen president të...

Intervista ekskluzive e romancierit francez me Ahmet Zogun, presidentin më të ri të republikës më të re në botë

Nga Aurenc Bebja “Le Journal” ka botuar, të hënën e 6 prillit 1925, në ballinë, intervistën ekskluzive të romancierit dhe gazetarit francez Henri Beraud me Ahmet...

Hasan Prishtina për “La Transalpine”: Jam një kundërshtar i ashpër i Ahmet Zogut, por këtë herë ai ka vepruar ndaj Jugosllavisë në mënyrë të...

Nga Aurenc Bebja “La Liberté” ka botuar, të premten e 8 korrikut 1927, në faqen n°3, intervistën e Hasan Bej Prishtinës, dhënë asokohe gazetës “La...

Latest news

Kurti: Do të ngremë padi ndaj krimeve të Serbisë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka premtuar se do të ngrihet padia ndaj Serbisë për krime lufte. Gjatë seancës së jashtëzakonshme në Kuvend, Kurti thotë...

U kapën me 1 kg kokainë në makinë, Gjykata e Tiranës jep masën e sigurisë për efektivin e RENEA-s dhe dy të tjerët

Gjykata e Tiranës ka caktuar masën e sigurisë “arrest me burg me afat 35 ditor” për efektivin e RENEA-s, Xhuljo Liçi, që u kap...

Në kujtesë të Teatrit Kombëtar

Nga Flutura Açka  Kisha besuar se pas majit të vitit 2018, në jetën time nuk do të gjendej më kurrë ndonjë arsye për lot. Por të...

Vrasja e Endri Mustafës, reagon policia: U gjet i pajetë në breg të liqenit

Policia e Shtetit ka reagua lidhur me ekzekutimin e Endrit Mustafës në Shkodër. Sipas policisë viktima është gjetur sot rreth orës 09:00 në bregun e liqenit,...

Kush është viktima në Shkodër, i arrestuar më parë për grabitje e fajde, lidhja me vëllezërit Bilali

Viktima Endri Mustafa është një emër i njohur në qytetin e Shkodrës. Mustafa është arrestuar në vitin 2016 për grabitje e arsenal armësh së...
- Advertisement -