Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Asambleja Kushtetuese vendosi që Tirana do të jetë kryeqyteti i këtij vendi

Nga 27.al 0

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 30 Qershor 2019

 “Excelsior” ka botuar, të hënën e 2 shkurtit 1925, në ballinë, një shkrim në lidhje me zgjedhjen president të Ahmet Zogut nga Asambleja Kushtetuese dhe vendimin e saj që Tirana të bëhej kryeqytet i Shqipërisë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 Ahmet Zogu do të drejtojë për shtatë vjet Republikën e Shqipërisë

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Romë, 1 shkurt. — Na shkruajnë nga Tirana nëpërmjet agjencisë Stefani :

 

Asambleja Kushtetuese zgjodhi Ahmet Zogun, unanimisht, President të Republikës së Shqipërisë për një periudhë prej shtatë vjetësh, dhe vendosi që Tirana do të jetë kryeqyteti i Shqipërisë.

 

Statutet e Republikës janë pjesërisht të frymëzuara nga Kushtetuta e Konfederatës së Amerikës së Veriut.

 https://www.darsiani.com/la-gazette/excelsior-1925-asambleja-kushtetuese-zgjodhi-njezeri-ahmet-zogun-president-te-republikes-se-shqiperise-dhe-vendosi-qe-tirana-do-te-jete-kryeqyteti-i-ketij-vendi/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej