- Advertisement -

TAG

Ahmet Zogu

Bledi Çuçi: Presidenti i ri? E sigurtë është që nuk do pranojmë një kandidaturë nga PD

Nis “skicimi” i Presidentit të dhjetë të Republikës. Ndërsa pritet që Kuvendi ta zgjedhë në harkun kohor 28 mars deri më 2 maj në...

“Skënderbej”, historia e një sheshi: si po kthehet Tirana në vizionin e Ahmet Zogut

Sheshi “Skënderbej” po ribëhet sërish duke iu përafruar konceptit të projektit të parë italian të tij. Ky shesh nuk është thjesht një shesh prej...

Fjalimi i 18 dhjetorit 1946/ Enver Hoxha për marrëveshjen me Jugosllavinë dhe Kosovën

“Gjergj Fishta dhe Ahmet Zogu janë shovinistë, kosovarët i kemi miq, por ata duhet të vëllazërohen me jugosllavët.” Nga Kastriot Dervishi Më 27 nëntor 1946 u...

14 shkurt 1926/ Kur kryeministri grek, Pangallos pranoi hapjen e shkollave shqipe në Çamëri

Fjalimi i kreut të qeverisë greke në Lidhjen e Kombeve, ku pranonte Çamërinë si minoritet shqiptar në Greqi me të drejta të plota. Një...

Çështja çame/ Si kërkohej zgjidhja nga Ahmet Zogu, Fan Noli e Mit’hat Frashri

Deklarata e Këshillit të Lidhjes së Kombeve që konfirmon genocidin grek në Çamëri dhe përpjekjet e qeverive shqiptare për ta zgjidhur. Dokumente që vërtetojnë genocidin...

Shkodër 1928/ Kur Kel Marubi i kërkonte Ahmet Zogut borxhin për fotografitë e papaguara

“Më fal Zoti Kryeministër për besdin qi jam tu Ju dhanun, por besa Zotit gjindemi gushtë e gushtë fort” Të jesh artist apo intelektual nuk...

Divorci/ Kur At Gjergj Fishta dilte kundër Ahmet Zogut

Kundërshtitë mes katolikëve dhe myslimanëve për divocin në vitet '30 Përmes një letre drejtuar Ahmet Zogut, kleri katolik në vitet '30 shprehet kundër divorcit. Ishte koha...

Prill 1939/ Kur Italia Fashiste mbërriti në vendlindjen e Ahmet Zogut

Pamje të rralla të ushtrisë italiane në Mat dhe si u pritën nga banorët Mati ishte një ndër qytetet e para ku shkelën italianët ato ditë...

Specialisti Ekrem, Duro i dorëzon bilbilin

Të bëhesh specialist futbolli në Shqipëri është gjëja më e lehtë, madje shumë pak kohë të duhet dhe kjo jo për të mësuar, por...

Latest news

Ulet nafta, Bordi i Transparencës nxjerr çmimet e reja

Bordi i Transparencës ka nxjerr çmimet e reja për ditën e sotme, ku vihet e re se nafta ulet në 229 lekë/litri. Në po...

Shqipëria porosit raketa antitank Javelin

Shqipëria është një nga disa vende që ka porositur për të blerë raketat antitank Javelin të prodhuara nga konsorciumi amerikan Javelin Joint Venture, e...

Scholz: Duhet të jemi të drejtë ndaj Ballkanit Perëndimor

Gjatë një fjalimi në Bundestag, kancelari gjerman, Olaf Scholz, tha se nuk do të ketë procedurë të shkurtuar për anëtarësimin e Ukrainës në BE....

Abazoviç: Do të bëjmë çmos për të rregulluar marrëdhëniet mes Malit të Zi dhe Serbisë

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç ditën e sotme bëri me dije se qeveria aktuale do të bëjë çmos dhe të pamundurën që...

Fshehu provat për vrasjen e “Ramanit”, ky është shefi i krimeve të Lezhës

Leonard Palushi, shefi i krimeve në Komisariatin e Lezhës  është vënë sot në pranga në kaudër të operacionit të ndërmarrë nga Prokuroria e Posaçme...
- Advertisement -