- Advertisement -

TAG

Ahmet Zogu

“Skënderbej”, historia e një sheshi: si po kthehet Tirana në vizionin e Ahmet Zogut

Sheshi “Skënderbej” po ribëhet sërish duke iu përafruar konceptit të projektit të parë italian të tij. Ky shesh nuk është thjesht një shesh prej...

Fjalimi i 18 dhjetorit 1946/ Enver Hoxha për marrëveshjen me Jugosllavinë dhe Kosovën

“Gjergj Fishta dhe Ahmet Zogu janë shovinistë, kosovarët i kemi miq, por ata duhet të vëllazërohen me jugosllavët.” Nga Kastriot Dervishi Më 27 nëntor 1946 u...

14 shkurt 1926/ Kur kryeministri grek, Pangallos pranoi hapjen e shkollave shqipe në Çamëri

Fjalimi i kreut të qeverisë greke në Lidhjen e Kombeve, ku pranonte Çamërinë si minoritet shqiptar në Greqi me të drejta të plota. Një...

Çështja çame/ Si kërkohej zgjidhja nga Ahmet Zogu, Fan Noli e Mit’hat Frashri

Deklarata e Këshillit të Lidhjes së Kombeve që konfirmon genocidin grek në Çamëri dhe përpjekjet e qeverive shqiptare për ta zgjidhur. Dokumente që vërtetojnë genocidin...

Shkodër 1928/ Kur Kel Marubi i kërkonte Ahmet Zogut borxhin për fotografitë e papaguara

“Më fal Zoti Kryeministër për besdin qi jam tu Ju dhanun, por besa Zotit gjindemi gushtë e gushtë fort” Të jesh artist apo intelektual nuk...

Divorci/ Kur At Gjergj Fishta dilte kundër Ahmet Zogut

Kundërshtitë mes katolikëve dhe myslimanëve për divocin në vitet '30 Përmes një letre drejtuar Ahmet Zogut, kleri katolik në vitet '30 shprehet kundër divorcit. Ishte koha...

Prill 1939/ Kur Italia Fashiste mbërriti në vendlindjen e Ahmet Zogut

Pamje të rralla të ushtrisë italiane në Mat dhe si u pritën nga banorët Mati ishte një ndër qytetet e para ku shkelën italianët ato ditë...

Specialisti Ekrem, Duro i dorëzon bilbilin

Të bëhesh specialist futbolli në Shqipëri është gjëja më e lehtë, madje shumë pak kohë të duhet dhe kjo jo për të mësuar, por...

Latest news

Studimi: Ky është medikamenti që redukton rrezikun e vdekjes ose shtrimit në spital nga COVID-19

Kompania farmaceutike GlaxoSmithKline dhe Vir Biotechnology kanë njoftuar ditën e sotme rezultatet finale nga një studim i kryer për një medikament antitrupash. Në përfundim...

Si u zbulua mega pasuria e Zim Sallakut nga vetëm dy transferta. Do i justifikonte me 10 bletë e 32 pula

Një transaksion prej 200 mijë euro me përshkrimin “Blerje Vile në Durrës, zona Plazh” i kryer në 23 korrik 2014, ka qënë indicia kryesore...

Vjosa Osmani vizitë zyrtare në Austri, takim me kancelarin Sebastian Kurz

Presidentja Vjosa Osmani, me ftesë të Presidentit austriak, Alexander Van der Bellen, të martën do ta nisë vizitën zyrtare në këtë shtet. Në takim me...

Ministri i jashtëm italian viziton nesër Kosovën

Ministri i Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Republikës së Italisë, Luigi Di Maio nesër viziton Kosovën, ku do të takohet me drejtues...

Manchester City me ofertë zyrtare për Kane

Manchester City ka bërë ofertën e parë në drejtim të sulmuesit të Tottenhamit, Harry Kane. Gazetari i njohur italian, Fabrizio Romano raporton se Manchester City...
- Advertisement -