- Advertisement -

TAG

Ahmet Zogu

Detaje nga jeta e 6 motrave të Mbretit Zog, 3 princeshat që s’u martuan kurrë

Mbreti Zog kishte 6 motra, Princeshë Adile, Princeshë Nafije, Princeshë Senije, Princeshë Myzejen, Princeshe Ruhije dhe Princeshë Maxhide. Referuar faqes zyrtare të Familjes Mbretërore, ato...

Kulti i individit tek Ahmet Zogu President!

Nga Armand Plaka Edhe pse ka ulje-ngritjet, ngjyrimet apo karakteristikat e veta, më duket përpjekje e kotë të trajtosh temën “kulti i individit” tek Enver...

Po ju firmos Vorio Epirin, nuk ka hallin e Kosovës

Nga Enkel Demi Ndërsa greku është duke realizuar qetësisht projektin shovinist të Megalo Idesë, opinionistët, zëri opozitar i politikës, madje edhe Bashkimi Europian, merren me...

Ahmet Zogu i dhuroi Shën Naumin Jugosllavisë? Jo

Nga Kastriot Dervishi 1 – Ahmet Zogu i dhuroi Shën Naumin Jugosllavisë”! Përcaktim jo i saktë. Jugosllavia e kishte marrë Shën Naumin qysh në vitin 1912...

Do të ishte e udhës që të hiqej çdo emërtesë rruge apo shkolle publike që mban emrin e Ahmet Zogut

Nga Albert Nikolla Mendoj se do të ishte e udhës, edhe në perspektivën e përfshirjes europiane të Shqipërisë, që të hiqej çdo emërtesë rruge apo...

Twitting histori me Bernd Fisher: Demokracia nuk ka nevojë për liderë të fortë!

Çështja çame është ende e rëndësishme. Grekët, qeveria greke, është përpjekur ta mbajë atë poshtë qilimit dhe mendoj se këtu kemi të bëjmë me...

“Sarah”, nga e cila nuk po zë vend

Nga Enkel Demi Më krijohet shpesh përshtypja që Shqipëria si një vend kaq i vogël, ka një dendësi të madhe artistësh, shkrimtarësh, sportistësh që dallojnë,...

Tetori i burrave që deshëm, urryem dhe falëm

Nga Mira Kazhani Nuk besoj te letrat, filxhanët kokëposhtë, dora dhe vijat e saj por kam një fiksim ose respekt për ligjet e universit, për...

Nga Ahmet Zogu dhe Enver Hoxha tek Rama, Berisha, Meta e Basha, si iu ka kënduar populli udhëheqësve

"Anembanë gjëmon këmbana, Edi Rama! Edi Rama! Me punë e kthesa të forta sup më sup na pret Europa. Vendosi me shpresë dhe bindje, për rilindje për rilindje".... “Jam...

Bledi Çuçi: Presidenti i ri? E sigurtë është që nuk do pranojmë një kandidaturë nga PD

Nis “skicimi” i Presidentit të dhjetë të Republikës. Ndërsa pritet që Kuvendi ta zgjedhë në harkun kohor 28 mars deri më 2 maj në...

Latest news

Këshilli i Europës evidenton masakrën elektorale të 25 Prillit. Raporti karton i kuq për Qeverinë

Asambleja Parlamentare të Këshillit të Europës në lidhje me zgjedhjet në Shqipëri ka theksuar se raporti i KiE evidenton elementët e masakrës elektorale të...

Java Çame/ Sibora Bitri ja merr “Tumankuqes” (film)

Emisioni i sotëm i “ABC së Mëngjesit”  ka përfunduar ndryshe ku nuk kanë munguar as këngët popullore çame, duke qënë se edhe jemi në...

Shqipëria merr medalje argjendi/ Të dytët në botë për marrje ryshfeti, por mandati i tretë është premtues për vendin e parë

Sipas një raporti të Bankës Botërore dhe Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) Shqipëria ka arsye të krenohet, sepse ka bërë një përparim...

Banka e Shqipërisë bleu 11.5 mln euro të hënën, por rënia e monedhës europiane vazhdon

As ankandet e Bankës së Shqipërisë për blerjen e euros nuk e kanë frenuar nënçmimin e monedhës europiane. Të hënën banka qendrore organizoi ankandin e...

Kërkon sot falje, Babis mbërrin në gjykatë me antiplumb, qytetarët në protestë: Kalbeni në burg!

Babis Anagnostopoulos, i cili ka rrëfyer vrasjen e gruas së tij 20-vjeçare Caroline, mbërriti mëngjesin e sotëm në gjykatë, ku pritet të kërkojë falje. Me...
- Advertisement -