- Advertisement -

TAG

Ahmet Zogu

Hasan Prishtina për “La Transalpine”: Jam një kundërshtar i ashpër i Ahmet Zogut, por këtë herë ai ka vepruar ndaj Jugosllavisë në mënyrë të...

Nga Aurenc Bebja “La Liberté” ka botuar, të premten e 8 korrikut 1927, në faqen n°3, intervistën e Hasan Bej Prishtinës, dhënë asokohe gazetës “La...

Detaje nga jeta e 6 motrave të Mbretit Zog, 3 princeshat që s’u martuan kurrë

Mbreti Zog kishte 6 motra, Princeshë Adile, Princeshë Nafije, Princeshë Senije, Princeshë Myzejen, Princeshe Ruhije dhe Princeshë Maxhide. Referuar faqes zyrtare të Familjes Mbretërore, ato...

Kulti i individit tek Ahmet Zogu President!

Nga Armand Plaka Edhe pse ka ulje-ngritjet, ngjyrimet apo karakteristikat e veta, më duket përpjekje e kotë të trajtosh temën “kulti i individit” tek Enver...

Po ju firmos Vorio Epirin, nuk ka hallin e Kosovës

Nga Enkel Demi Ndërsa greku është duke realizuar qetësisht projektin shovinist të Megalo Idesë, opinionistët, zëri opozitar i politikës, madje edhe Bashkimi Europian, merren me...

Ahmet Zogu i dhuroi Shën Naumin Jugosllavisë? Jo

Nga Kastriot Dervishi 1 – Ahmet Zogu i dhuroi Shën Naumin Jugosllavisë”! Përcaktim jo i saktë. Jugosllavia e kishte marrë Shën Naumin qysh në vitin 1912...

Do të ishte e udhës që të hiqej çdo emërtesë rruge apo shkolle publike që mban emrin e Ahmet Zogut

Nga Albert Nikolla Mendoj se do të ishte e udhës, edhe në perspektivën e përfshirjes europiane të Shqipërisë, që të hiqej çdo emërtesë rruge apo...

Twitting histori me Bernd Fisher: Demokracia nuk ka nevojë për liderë të fortë!

Çështja çame është ende e rëndësishme. Grekët, qeveria greke, është përpjekur ta mbajë atë poshtë qilimit dhe mendoj se këtu kemi të bëjmë me...

“Sarah”, nga e cila nuk po zë vend

Nga Enkel Demi Më krijohet shpesh përshtypja që Shqipëria si një vend kaq i vogël, ka një dendësi të madhe artistësh, shkrimtarësh, sportistësh që dallojnë,...

Tetori i burrave që deshëm, urryem dhe falëm

Nga Mira Kazhani Nuk besoj te letrat, filxhanët kokëposhtë, dora dhe vijat e saj por kam një fiksim ose respekt për ligjet e universit, për...

Nga Ahmet Zogu dhe Enver Hoxha tek Rama, Berisha, Meta e Basha, si iu ka kënduar populli udhëheqësve

"Anembanë gjëmon këmbana, Edi Rama! Edi Rama! Me punë e kthesa të forta sup më sup na pret Europa. Vendosi me shpresë dhe bindje, për rilindje për rilindje".... “Jam...

Latest news

Biden takim me liderët e Suedisë dhe Finlandës: Krenar të mirëpres dy partnerë në Shtëpinë e Bardhë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Joe Biden, ditën e sotme shprehu mbështetjen për ofertat e Suedisë dhe Finlandës në NATO, duke e...

Problemet me tenderët: Në 4 muaj 227 subjekte ankohen në KPP, pranohen rreth 50% e tyre!

Hartimi i kritereve dhe dokumenteve të tenderit apo kontestimet në vlerësimin e ofertave kanë detyruar 227 subjekte të ankohen pranë Komisionit të Prokurimit Publik....

“Shuhet” edhe një çift i “Për’puthen”/ Ja detajet që tregojnë se Ana dhe Bruno janë ndarë (FOTO)

Florjana Gjini dhe Bruno Shemsho janë një nga çiftet e formuar në emisionin e dashurisë “Përputhen”. Dyshja që pas daljes së tyre nga programi...

E nxehtë flakë, ja si shfaqet Erjona Sulejmani (FOTO)

Erjona Sulejmani këtë herë ka thyer të gjitha parashikimet lidhur me postimet e fundit. Së fundmi, bukuroshja e njohur ka bërë një postim në...

Provimet e Maturës/ Kushi: Ja si mund të veproni nëse s’jeni dakord me vlerësimin

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi ditën e sotme ka dhënë një intervistë për Fax News ku ka folur lidhur me përgatitjet që po bëhen...
- Advertisement -