- Advertisement -

TAG

Abedin Rakipi

Çerçiz dhe Bajo Topulli ishin çamë të Sulit

Nga Abedin Rakipi Çerçiz dhe Bajo Topulli ishin çamë suliotë nga Suli i Çamërisë... Origjina e tyre është nga Xhavellat e Çamërisë... Kjo është pema gjenealogjike e...

Lashtësia e Çamërisë dhe përse prej fjalës “shqipe” u quajt Epir

Nga Abedin Rakipi Ky qytet antik para-helenik gjendet ne kodrën jashtë fshatit Lëkurës, në Çamëri... Qyteti u themelua nga Kaonët e toskërisë në shekullin e XIV...

Napolon Zerva nuk ishte çam

Nga Abedin Rakipi Mëse 99% e historianëve shqiptarë në librat e tyre pretendojnë se Napoleon Zerva ishte suliot nga fshati Zervë i Sulit në Çamëri. ...

Një terroriste, nëna e një terroristi ortodoks, bën thirrje për kryqëzatë kundër shqipëtarëve

Nga Abedin Rakipi Vasilia Kacifas, nëna e terroristit ortodoks grek që u vra nga RENEA vitin e kaluar pasi terrorizoi me kallashnikov  Bularatin dhe qëlloi disa...

Çamët e Lali Erit… të padenjë për Çështjen Çame…

Nga Abedin Rakipi Një lajm i shpërndarë me bujë nga disa portale të kontrolluara nga qarqe afër Lali Erit na shpaloste me eufori përçarjen e...

Cipras diktat Shqipërisë në emër të BE-së. Kush bën shurrën kundër erës, lag këmishën e vet

Nga Abedin Rakipi Ditët e fundit kryeministri grek Alexis Tsipras me tone të ashpra i ka diktuar Shqipërisë linjën politike që kjo e fundit duhet të...

Pavlopoulos, ju ndiheni inferiorë ndaj çamëve

Nga Abedin Rakipi I "panjerëzishëm" qirje Pavlopulos, Fakti që një njeri arrin të dallojë të mirën nga e keqja, tregon superioritetin e tij intelektual ndaj të...

Athina paralajmëron Ankaranë rreth rishikimit të Traktatit të Lozanës

Nga Abedin Rakipi Ministri grek i mbrojtjes ka paralajmëruar Ankaranë kundër rishikimit të Traktatit të Lozanës, e cila krijoi kufijtë mes dy vendeve në vitin...

30 fëmijë, nën 3 vjeç të masakruar në një shtëpi në Çamëri

Nga Abedin Rakipi Burimet historike të historianëve, dëshmitarëve okularë dhe ushtarakëve grekë janë të tejmbushura me prova dhe dëshmi të masakrës që përjetuan shqiptarët e...

Zoti Kotzias ju jeni shqiptar, por nuk e dini

Nga Abedin Rakipi Në studimet e shumta të ndërmarra nga historiania greke dhe njëkohësisht profesore e historisë në Universitetin Shtetëror të Athinës, Maria Efthimiou flet...

Latest news

Masakroi me shkop babain në Roskovec, Gjykata e Fierit jep masën e sigurisë për 25-vjeçarin

Gjykata e rrethit gjyqesor ne Fier ka dhene sot vleresimin e ” mases se arrestit me burg ” per 25 vjecarin Erdis Rapi, i...

Sherr mes të rinjve, i mituri shqiptar qëllon me armë zjarri bashkëmoshatarin

Një tentativë vrasje ka ndodhur ditën e shtunë në Podujevë të Kosovës, kur një i mitur ka plagosur një bashkëmoshatar. Policia bën të ditur se...

Fiksimi çon pas hekurave 29-vjeçarin nga Elbasani

Një 29-vjeçar nga Elbasani është vënë në pranga pasi përndiqte një shtetase. Sipas policisë, shtetasi me inicialet S.B kërcënonte dhe përndiqte vazhdimisht nëpërmjet telefonit...

Arvanitët janë vendas dhe themeluan Greqinë e Re

Nga Ejup Shabani Në kuadër të festës së 7 Marsit, ditës së hapjes së shkollës së parë shqipe, në Qendrën e Kulturës në Kërçovë “Koço...

Bëri veprime të turpshme para një të mituri, arrestohet 45-vjeçari në Tiranë

Një 45 vjeçar i shpallur në kërkim kombëtar është arrestuar nga policia e Tiranës. Në pranga ka rënë shtetasi E. K., 45 vjeç, i shpallur...
- Advertisement -