Napolon Zerva nuk ishte çam

Duhet të lëçisni

Pas kullës në Dubai, ura e Bosforit në Stamboll “vishet” kuq e zi

Pas kullës më të lartë në Dubai, Burj Khalifa edhe ura e famshme e Stambollit është “veshur” kuq e zi. Me rastin e 28 Nëntorit,...

Basha nderon Adem Jasharin: I dëshmoi botës mbarë se për zogjtë e shqipes liria s’ka çmim

Kreu i PD-së, Lulzim Basha ka nderuar këtë 28 nëntor, komandatin legjendar Adem Jashari, me rastin e ditës së lindjes. Përmes një postimi në Facebook,...

Kapiteni i kombëtares kuqezi infektohet me Covid-19

Portieri dhe kapiteni i kombëtares sonë, Etrit Berisha ka rezultuar pozitiv për Covid-19, pas testit të kryer ditën e djeshme. Lajmin e bën të ditur...

Kulla më e lartë në botë vishet kuq e zi (Film)

Kulla më e lartë në Dubai, Burj Khalifa është veshur kuq e zi në festën e flamurit tonë kombëtar. Videoja kur Burj Khalifa vishet me...

Nga Abedin Rakipi

Mëse 99% e historianëve shqiptarë në librat e tyre pretendojnë se Napoleon Zerva ishte suliot nga fshati Zervë i Sulit në Çamëri.  I sfidoj të 99% duke ju treguar se Zerva ose me saktë Zervoi nuk janë aspak çamë ortodoksë siç pretendojnë ata.

“Me rënien e Kostandinopojës në duart e kryqtarëve katolikë në vitin 1204, themeluesi i Despotatit të Epirit, Mikail Komneni Duka I, vendosi në Janinë dhe rrethin e saj familje fisnike refugjatësh grekë të ardhur tashmë prej Kostandinopojës. Familje të tilla ishin : Filantropenoi, Strategopouloi, Dragoviçoi dhe Zervoi, të cilat braktisën Stambollin gjatë kryqëzatës së IV. ”

Derivimi nga Zervoi në Zerva u bë gjatë 5 shekujve që rrodhën pas vendosjes së tyre në Epir. Një pjesë e kësaj familje u islamizuan dhe gjejmë pinjollë të tyre edhe sot në Shqipëri, ndërsa pjesa tjetër i ngeli besnike besimit ortodoks si vetë gjenerali famëkeq, Napolon Zerva.

Pra, siç e shihni Zervat nuk ka qenë kurrë çamë ortodoksë autoktonë siç pretendohet, por ata e kanë prejardhjen prej grekeve të Kostandinopojës dhe u vendosën ne Çamëri ne vitin 1204.

* Ky shkrim është botuar më 8 prill 2016

Më shumë shkrime

1 koment

  1. Une nuk i kuptoj historianet tane te cilet lexojne dhe e quajne histori ate qe shkruajne greket,apo serbet… Me duken si anal-istet…komentatore dhe anti kombetare te betuar qe vigen ne dispozicin te sherbimeve te huaja…

Comments are closed.

E Freskët taze

Pas kullës në Dubai, ura e Bosforit në Stamboll “vishet” kuq e zi

Pas kullës më të lartë në Dubai, Burj Khalifa edhe ura e famshme e Stambollit është “veshur” kuq e zi. Me rastin e 28 Nëntorit,...

Basha nderon Adem Jasharin: I dëshmoi botës mbarë se për zogjtë e shqipes liria s’ka çmim

Kreu i PD-së, Lulzim Basha ka nderuar këtë 28 nëntor, komandatin legjendar Adem Jashari, me rastin e ditës së lindjes. Përmes një postimi në Facebook,...

Kapiteni i kombëtares kuqezi infektohet me Covid-19

Portieri dhe kapiteni i kombëtares sonë, Etrit Berisha ka rezultuar pozitiv për Covid-19, pas testit të kryer ditën e djeshme. Lajmin e bën të ditur...

Kulla më e lartë në botë vishet kuq e zi (Film)

Kulla më e lartë në Dubai, Burj Khalifa është veshur kuq e zi në festën e flamurit tonë kombëtar. Videoja kur Burj Khalifa vishet me...

Rritet numri i të shtruarve në spitalet Covid, ja si paraqitet gjendja e tyre

Edhe ditën e sotme në vendin tonë u shënua një tjetër shifër e lartë viktimash nga koronavirusi. Në 24 orët e fundit sipas të...