Para greke dhe në Shkup, mediat në Maqedoni heshtin mbi skandalin

Duhet të lëçisni

Ndërron jetë prokurori që po hetonte vjedhjen e 2.1 mln eurove nga Thesari i Shtetit në Kosovë

Ka ndërruar jetë prokurori i Prokurorisë Speciale të Kosovë, Enver Krasniqi. Mediat vendase raportojnë se Krasniqi u nda nga jeta rreth një orë më...

Basha zbulon detaje nga takimi me Kurtin: Si kryeministër i Shqipërisë do të bëj gjithçka për të forcuar bashkëpunimin me Kosovën

Kryedemokrati Lulzim Basha priti pasditen e sotme në selinë e Partisë Demokratike kryeministrin e zgjedhur të Kosovës, Albin Kurtin. Përmes një postimi në facebook Basha...

Shifër e frikshme vdekjesh Covid në vend, regjistrohen 851 raste të reja për 24-orë

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 766 të vaksinuar, 3149 testime, 903 të shëruar, 851 raste të reja dhe 21 humbje jetë në 24 orët e...

Përfundon takimi Basha-Kurti, liderët ndahen duke përplasur grushtat

Ka përfunduar takimi që u zhvillua në selinë e PD-së midis liderit të Vetëvendosjes, Albin Kurti dhe kreut të PD-së, Lulzim Basha. Takimi u mbajt...

Mediat në Maqedoni kanë heshtur për çështjen e financimit të portaleve nga Greqia, në një kohë që Parlamenti i vendit po përpiqet të kalojë ndryshimet kushtetuese për emrin. Pas publikimit të lajmit nga Top Channel, në Maqedoni ende nuk dihen portalet që kanë marrë financime nga Athina zyrtare.

Financimi i portaleve pritet të ndajë edhe më shumë opinionin publik dhe politik në vend.

“Në Maqedoni nuk është trajtuar si temë çështja e financimit të portaleve nga Greqia. Çështja e emrit i ka lenë të ngrira çështjet e tjera që kanë të bëjnë më Maqedoninë. Në këtë rast nuk është mbuluar aq shumë skandali i përdorimit ose keqpërdorimit të mjeteve financiare të diplomacisë greke për mediat në Maqedoni ose Shqipëri”, thotë Xhelal Neziri, analist politik.

Në mungesë të lajmit, për momentin, nuk dihet se cilat janë portalet e përfshira në borderonë e ministrisë së Jashtme greke.

“Deri më tani nuk dihet cilat janë ato portale që kanë marrë mjete për të promovuar politikat greke në Maqedoni. Nuk ka një debat të hapur në lidhje me këtë temë”, shprehet Neziri.

Analisti Xhelal Neziri thotë se është i nevojshëm një hetim i plotë për zbardhjen e çështjes.

“Mendoj se nëse ky rast konfirmohet si i vërtetë do të ndikojë për keq në raportet mes Greqisë e Maqedonisë dhe Shqipërisë. Bëhet fjalë për një ndërhyrje të shtetit grek në politikat e brendshme të vendeve fqinje. Duhet një hetim i detajuar i shpenzimit të këtyre mjeteve dhe nëse konfirmohen, duhet mbajtur përgjegjësi nga diplomacia greke dhe mediat që kanë pranuar në një lloj forme të luajnë rolin e propaganduesit, përcjelljen e axhendave dhe politikave të huaja në Maqedoni dhe Shqipëri”, tha ai.

http://top-channel.tv/2018/10/19/para-greke-dhe-ne-shkup-mediat-ne-maqedoni-heshtin-mbi-skandalin/

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Ndërron jetë prokurori që po hetonte vjedhjen e 2.1 mln eurove nga Thesari i Shtetit në Kosovë

Ka ndërruar jetë prokurori i Prokurorisë Speciale të Kosovë, Enver Krasniqi. Mediat vendase raportojnë se Krasniqi u nda nga jeta rreth një orë më...

Basha zbulon detaje nga takimi me Kurtin: Si kryeministër i Shqipërisë do të bëj gjithçka për të forcuar bashkëpunimin me Kosovën

Kryedemokrati Lulzim Basha priti pasditen e sotme në selinë e Partisë Demokratike kryeministrin e zgjedhur të Kosovës, Albin Kurtin. Përmes një postimi në facebook Basha...

Shifër e frikshme vdekjesh Covid në vend, regjistrohen 851 raste të reja për 24-orë

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 766 të vaksinuar, 3149 testime, 903 të shëruar, 851 raste të reja dhe 21 humbje jetë në 24 orët e...

Përfundon takimi Basha-Kurti, liderët ndahen duke përplasur grushtat

Ka përfunduar takimi që u zhvillua në selinë e PD-së midis liderit të Vetëvendosjes, Albin Kurti dhe kreut të PD-së, Lulzim Basha. Takimi u mbajt...

Në 2 muaj 248 aksidente me 38 viktima, policia shton dronë në rrugë

Nga Xhensila Kodra Numri i lartë i aksidenteve vijon të mbetet një nga problematikat kryesore të Policisë Rrugore. Në dy muajt  parë të 2021-it janë...