Para greke dhe në Shkup, mediat në Maqedoni heshtin mbi skandalin

Duhet të lëçisni

Basha: Trau i Rrugës së Kombit do të hiqet me platformën anti-mafia

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha u zotua edhe njëherë këtë mbrëmje se trau i Rrugës së Kombit do të hiqet me qeverisjen e...

Visar Zhiti braktis Shqipërinë: Në vendin tonë, po përjetohet një demokraci e vështirë…

  Një tjetër intelektual, poet dhe shkrimtari i njohur, Visar Zhiti është larguar nga Shqipëria dhe ka vendosur të jetojë në Shtetet e Bashkuara të...

Zykaj: Tani janë 10 vende kundër hapjes së negociatave me Shqipërinë

Gazetarja e njohur, Erisa Zykaj, e cila raporton prej kohësh nga Brukseli, deklaroi për emisionin Çim Peka LIVE se nuk janë 5 vende kundër...

Basha: Rama do detyrohet të shkojë drejt mbylljes, përse s’heton prokuroria vdekjet nga covidi?

Kur kanë kaluar më shumë se dy javë nga denoncimi që bëri, Lulzim Basha i kërkon sërish prokurorisë që të hetojë shifrat e vdekjeve...

Mediat në Maqedoni kanë heshtur për çështjen e financimit të portaleve nga Greqia, në një kohë që Parlamenti i vendit po përpiqet të kalojë ndryshimet kushtetuese për emrin. Pas publikimit të lajmit nga Top Channel, në Maqedoni ende nuk dihen portalet që kanë marrë financime nga Athina zyrtare.

Financimi i portaleve pritet të ndajë edhe më shumë opinionin publik dhe politik në vend.

“Në Maqedoni nuk është trajtuar si temë çështja e financimit të portaleve nga Greqia. Çështja e emrit i ka lenë të ngrira çështjet e tjera që kanë të bëjnë më Maqedoninë. Në këtë rast nuk është mbuluar aq shumë skandali i përdorimit ose keqpërdorimit të mjeteve financiare të diplomacisë greke për mediat në Maqedoni ose Shqipëri”, thotë Xhelal Neziri, analist politik.

Në mungesë të lajmit, për momentin, nuk dihet se cilat janë portalet e përfshira në borderonë e ministrisë së Jashtme greke.

“Deri më tani nuk dihet cilat janë ato portale që kanë marrë mjete për të promovuar politikat greke në Maqedoni. Nuk ka një debat të hapur në lidhje me këtë temë”, shprehet Neziri.

Analisti Xhelal Neziri thotë se është i nevojshëm një hetim i plotë për zbardhjen e çështjes.

“Mendoj se nëse ky rast konfirmohet si i vërtetë do të ndikojë për keq në raportet mes Greqisë e Maqedonisë dhe Shqipërisë. Bëhet fjalë për një ndërhyrje të shtetit grek në politikat e brendshme të vendeve fqinje. Duhet një hetim i detajuar i shpenzimit të këtyre mjeteve dhe nëse konfirmohen, duhet mbajtur përgjegjësi nga diplomacia greke dhe mediat që kanë pranuar në një lloj forme të luajnë rolin e propaganduesit, përcjelljen e axhendave dhe politikave të huaja në Maqedoni dhe Shqipëri”, tha ai.

http://top-channel.tv/2018/10/19/para-greke-dhe-ne-shkup-mediat-ne-maqedoni-heshtin-mbi-skandalin/

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Basha: Trau i Rrugës së Kombit do të hiqet me platformën anti-mafia

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha u zotua edhe njëherë këtë mbrëmje se trau i Rrugës së Kombit do të hiqet me qeverisjen e...

Visar Zhiti braktis Shqipërinë: Në vendin tonë, po përjetohet një demokraci e vështirë…

  Një tjetër intelektual, poet dhe shkrimtari i njohur, Visar Zhiti është larguar nga Shqipëria dhe ka vendosur të jetojë në Shtetet e Bashkuara të...

Zykaj: Tani janë 10 vende kundër hapjes së negociatave me Shqipërinë

Gazetarja e njohur, Erisa Zykaj, e cila raporton prej kohësh nga Brukseli, deklaroi për emisionin Çim Peka LIVE se nuk janë 5 vende kundër...

Basha: Rama do detyrohet të shkojë drejt mbylljes, përse s’heton prokuroria vdekjet nga covidi?

Kur kanë kaluar më shumë se dy javë nga denoncimi që bëri, Lulzim Basha i kërkon sërish prokurorisë që të hetojë shifrat e vdekjeve...

FMN: Covid-19 goditi ekonominë shqiptare, paketa e ndihmës për qytetarët më e ulëta në Ballkan

Është publikuar raporti i FMN për Shqipërinë, lidhur me ndikimin që pati pandemia globale e koronavirusit. Në raport thuhet se Covid-19 goditi dhe dëmtoi ekonominë...