Kulla e Skënderbeut po rrënohet

Duhet të lëçisni

Sondazhi i fundit para zgjedhjeve/ Opozita e Bashkuar merr 50% të votave dhe PS 44.5% (film)

Nëse qytetarët shqiptarë do të ushtronin të drejtën e tyre të votës sot, 20 prill 2021, opozita e bashkuar do të fitonte zgjedhjet me...

Kush fiton të dielën? Berat Buzhala: Shpresojmë që të mos deformohet vota. Diversioni i Vuçiç dhe kufijtë (film)

Gazetari Berat Buzhala beson se zgjedhjet e 25 Prillit i fiton opozita dhe ditën e hënë kryeministër do të jetë Lulzim Basha. “Unë besoj...

Raporti i Reporterëve pa Kufij: Liria e shtypit në Shqipëri kërcënohet edhe nga Covid

Në disa vende, përfshi dhe Shqipërinë, liria e mediave është përkeqësuar sipas organizatës Reporterët pa Kufij. Kërcënim për lirinë e shtypit është tani edhe...

Maqedonia zgjat masat kufizuese deri më 27 prill, qeveria do të paguajë testet PCR për turistët e huaj

Qeveria e Maqedonisë së veriut ka lënë në fuqi masat kufizuese që ishin gjatë ditëve të fundit. Deri më 27 prill në Maqedoni lëvizja...

Nga Ahmet Zani

Kjo ndërtesë mjaft e hershme ndodhet në kodrën e fshatit Ishëm dhe i kalon të 550 vitet. Kulla dykatëshe objekt i luftrave ndaj pushtuesit osman ka shërbyer si bazë e luftëtarëve të udhëhequr nga heroi kombëtar Skënderbe. Por, Beqir Kullaj, i cili për vite e ka ruajtur dhe mirëmbajtur kullën e ngritur nga të parët e tij është i zhgënjyer nga mospërfillja e institucioneve shtetërore. Kjo ndërtesë është lënë në harresë prej tyre, madje tashmë kjo duket se ka humbur tërësisht. Beqir Kullaj, i shqetësuar për këtë vepër të rëndësishme arti, thotë se specialist të ndryshëm kanë evidentuar këtë “kështjellë” dhe janë mahnitur nga përbërja dhe struktura e saj si dhe qëndresën më se 550 vjeçare të saj në sfidë me kohën.

1

Banorët e fshatit të vogël Ishëm të Durrësit, fshat diku 15 km nga Fushë Kruja e njohin mirë këtë ndërtesë disa shekullore me histori të veçantë. Djali i Beqir Kullës thotë se shumë njerëz kanë abuzuar me ndërtesën që ruhet vetëm prej familjes së tij. Në të ka 25 vjet që shteti nuk hedh asnjë lek përkujdesje, megjithatë ka mjaft pasuri brenda kullës.

Mbetet për t’u parë nëse shteti do të vazhdojë të jetë ende shurdh, sepse atë që nuk e bënë pushtuesit me këtë kullë, mund ta bëjë harresa. Historia e saj shekullore mund të rrënohet përfundimisht, sepse ata që merren me monumentet e kulturës flenë gjumë të thellë.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Sondazhi i fundit para zgjedhjeve/ Opozita e Bashkuar merr 50% të votave dhe PS 44.5% (film)

Nëse qytetarët shqiptarë do të ushtronin të drejtën e tyre të votës sot, 20 prill 2021, opozita e bashkuar do të fitonte zgjedhjet me...

Kush fiton të dielën? Berat Buzhala: Shpresojmë që të mos deformohet vota. Diversioni i Vuçiç dhe kufijtë (film)

Gazetari Berat Buzhala beson se zgjedhjet e 25 Prillit i fiton opozita dhe ditën e hënë kryeministër do të jetë Lulzim Basha. “Unë besoj...

Raporti i Reporterëve pa Kufij: Liria e shtypit në Shqipëri kërcënohet edhe nga Covid

Në disa vende, përfshi dhe Shqipërinë, liria e mediave është përkeqësuar sipas organizatës Reporterët pa Kufij. Kërcënim për lirinë e shtypit është tani edhe...

Maqedonia zgjat masat kufizuese deri më 27 prill, qeveria do të paguajë testet PCR për turistët e huaj

Qeveria e Maqedonisë së veriut ka lënë në fuqi masat kufizuese që ishin gjatë ditëve të fundit. Deri më 27 prill në Maqedoni lëvizja...

Degradimi i Artan Lames nga dishepull i urbanizmit në Patronazhist të Rrumpallës

Nga Ermal Mulosmani Në një publikim të bërë sot nga gazetari i njohur i kronikës, Artan Hoxha, dëgjohej Drejtori i Agjencisë Shtetërore të Kadastrës, Artan Lame,...