Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Diktatura

Nga 27.al 0

Jemi në dikaturë. Regjimi komunist u rikthye. Nuk quhet Enver Hoxha, as Ramiz Alia, por Edi Rama.

Shembja e Teatrit Kombëtar ishte beteja e fundit, të cilën ai fitoi. Përdori aparatin e dhunës të udhëhequr nga Sandër Lleshaj. Doli kundër gjithë Europës, artistëve, qytetarëve, opozitës. E shembi me forcë për të treguar se ai tani i ka të gjitha mjetet, më saktë instrumentet për të montuar regjimin.

Diktatura u vendos.

Tani ka mbetur të marrë pronën e individit.

Të nisë arrestimet dhe vrasjet e kundërshtarëve.

Të ligjërojë pushtetin ekonomik të të tijve, pra krimit të organizuar.

Propaganda do të na tregojë se sa të lumtur jemi në këtë tokë.

Do përdorë si përherë ata që ka blerë për një copë bukë si artistë, gazetarë, punëtorë, fshatarë, shkrimtarë.

Do jemi fanar ndriccues.

Ka vetëm një mënyrë për ta shembur diktaturën; revolucioni, qoftë ky ilegal.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej