- Advertisement -

TAG

Ramiz Alia

A ia prishi mendjen Antony Blinken? Deklarata bombë e Berishës: Nuk përjashtoj rikthimin në krye të PD (film)

“Kurrë mos thuaj kurrë!”. Kjo është deklarata e papritur që ish-kryeministri Sali Berisha ka bërë në Çim Peka Live. Pas realitetit të ri politik të...

Neritan Ceka: Gafë e imja, dorëheqja te Ramiz Alia në 1991 (film)

Nuk ka si të mungojë reflektimi 30 vjet pas Lëvizjes Studentore të Dhjetorit, e cila rrëzoi komunizmin. Neritan ceka në emisionin “Log” në ABC,...

Ana e errët e luftës partizane dhe leksionet e shokut Enver për seksin

Letra e diktatorit për kurvëritë partizane në brigadën e VII-të sulmuese, atje ku kishte plasur vjedhja dhe abuzimi seksual mes shoqeve e shokëve partizanë...

Basha plas bombën: Edi Rama me propozoi ti kryeministër, unë president, vetëm të heqim koalicionet

Kryedemokrati Lulzim Basha doli menjëherë në konferencë pasi Partia Socialiste u deklarua e gatshme të plotësojë kërkesën e opozitës parlamentare për hapjen e listave. Në...

Diktatura

Jemi në dikaturë. Regjimi komunist u rikthye. Nuk quhet Enver Hoxha, as Ramiz Alia, por Edi Rama. Shembja e Teatrit Kombëtar ishte beteja e fundit,...

Policia rrethon Teatrin. Opozita bashkohet me artistët. Nis përmbysja e regjimit (film)

Dëshironte të bënte një operacion nate për ta shembur, por nuk ia ka dalë dot. Artistët, qytetarët, opozita ia kanë dalë mbanë ta mbrojnë ndërtesën. Lajmi...

Cilët ishin 51 artistët që do hiqeshin nga Tirana në 1976-ën me porosinë e Ramiz Alisë?

Transferimi i tyre në fakt ishte një internim i tyre, pasi ajo gjë nuk bëhej për nevoja pune, por për të vetmin fakt se...

Dy dhjetorët dhe politika

Nga Luljeta Progni Lëvizja studentore e këtij dhjetori është pa asnjë dyshim, lëvizja më e rëndësishme studentore pas asaj të dhjetorit të vitit 1990. Në këto...

8 ditë mund të ndryshojnë botën

Nga Mesila Doda 3 ditë ju deshën regjimit komunist dhe Ramiz Alisë të plotësonte kërkesën e studentëve për vendosjen e pluralizmit dhe rënien e komunizmit...

Latest news

Belgjikë, kapet laborator ilegal drogash brenda bazës ajrore të NATO-s (FOTO)

Policia belge ka bastisur një laborator ilegal drogash ku prodhoheshin droga ilegale, brenda një baze ajrore ku strehohet një pjesë e arsenalit bërthamor të...

Vrasja e Donjeta Pajazitaj/ Flet i vëllai: Motrën ma vranë në…

Ngjarja e rëndë e vrasjes së Donjeta Pajazitaj e ndodhur para shtatë vitesh në Deçan të Kosovës është rikthyer sërish në media pas vendimit...

Aksidentohen turistët çekë në Tamarë, makina del nga rruga

Një aksident i rëndë është shënuar sot në Tamarë të Kelmendit. Burime bëjnë me dije se një makinë me turistë ka dalë nga rruga,...

Zbulohet celula e spiunazhit në Tiranë, hetimi nisi nga agjentët e SHISH

Zbulohet dosja e celulës së spiunazhit në Shqipëri, për të cilën Shërbimi Informativ Shtetëror, përmendi në raportin e veprimtarisë së tij për vitit 2021,...

Tiranë/ 50-vjeçari shkon i plagosur në spital, dyshohet se tentoi vetëvrasje

Të shtëna me armë zjarri në Tiranë. Një 50-vjeçar ka mbetur i plagosur këtë pasdite në zonën e Don Boskos në Tiranë. Paraprakisht mësohet...
- Advertisement -