Braçe-Bashës: Ju shërben oligarkëve, s’po mbron të vegjlit

Duhet të lëçisni

Rritet numri i pacientëve të shëruar, 6 viktima dhe 183 raste me Covid në Maqedoninë e Veriut

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut njoftoi se 6 pacientë kanë humbur jetën në 24 orët e fundit. Autoritetet raportojnë se nga 1, 466...

COVID-19 futet në ushtrinë shqiptare

Sot u shënuan 15 raste me koronavirus në qarkun e Beratit. Infeksioni ka hyrë në thuajse të gjitha institucionet. E ndërsa infektimet e mësuesve janë...

Catanzaro: Derra, klinika dhe qiellgërvishtëse. Gallo në pushtimin e Shqipërisë

Nga qiellgërvishtëset te derrat, shoqata e drejtuar nga sipërmarrësi Antonio Gallo ishte e gatshme të pushtonte Shqipërinë me mocarela për t'ia dhënë shefit të...

Grykësia/ Minarja e Xhamisë së Et’hem Beut po thyhet në dysh (film)

Kur aktivistët e vunë në dukje këtë dëm që po i bëhet objektit të kultit dhe monumentit të kulturës, Rilindja tha se është silikoni...

Deputeti socialist, Erjon Braçe, ka reaguar ashpër ndaj takimeve të kryedemokratit Lulzim Basha, me takimin e këtij të fundit me përfaqësues të biznesit të vogël.

Braçe akuzon Bashën se po iu shërben oligarkëve që kanë kapur ekonominë dhe nuk po mbron të vegjlit.

Deputeti i PS sqaron se propozimi i Bashës për një prag unik në 12 milionë lekë xhiro në vit nuk i çliron të vegjlit nga frika e pragut aktual që i shtrëngon të mos i bien kasës, por kjo po i jep mundësi Bashës të bëjë populistin.

Postimi i plotë i Braçes:
LUL, NUK PO MBRON TE VEGJLIT, PO JU SHERBEN OLIGARKEVE QE KA KRIJUAR EVAZIONI I MADH ME TE VEGJLIT E TYRE! Poooo, Lulzim Basha po ju sherben oligarkeve qe kane kapur ekonomine ne kete vend! Ligjerimet populiste per Tatimin mbi Vleren e Shtuar, deshmojne kete. Po le menjane faktin qe ka shume padije, ne ato qe Lulzim Basha tha dje dyqan me dyqan ne Kamez. Po merrem thjesht me ate qe propozon; NJE PRAG UNIK PER BIZNESIN E VOGEL NE NIVELIN E 12 MILION LEKEVE XHIRO.

Lulzim Basha propozon qe, deri ne kete nivel, cdo biznes te perjashtohet nga skema e TVSH. Mbi te, po. Shikoni, evazioni i madh ne skemen e TVSH nuk e ka origjinen tek “te vegjlit”, por tek “te medhenjte”. Qeveria qe i ka dale per zot skemes se re te TVSH, kete nuk e thote se medemek keta “te medhenjte” na duhen per te rimekembur vendin. (Nuk e mohoj, mes tyre ka sipermarres qe kontribuojne ndershmerisht per kete vend, por keta nuk jane shumica). Ne nje vend ku, mbi 70% e mallrave qe qarkullojne importohen, origjina e evazionit jane “te medhenjte” e pandershem-kryesisht ata me lidhje politike te gjera e te perhershme, qofshin “te medhenjte” fare-VIP-at, qofshin edhe te medhenjte me xhiro deri e mbi 8 milion.

Qeveria nuk po e thote troc qe, ky eshte problemi dhe me nismen e re-perfshirjen ne skemen e TVSH te te gjitheve, synon te mbylle gropen e evazionit lart, tek te medhenjte.
Kjo po i jep mundesi Lulzim Bashes te bej populistin dhe tu sherbeje oligarkeve ne ekonomi. Propozimi i tij per nje prag unik ne 12 milion leke xhiro ne vit, nuk i cliron te vegjlit nga frika e pragut aktual qe i shtrengon te mos “i bien kases”. Jo! Nuk behet fare fjale per keta “te vegjel” kur flitet per evazionin ne skemen e TVSH. Behet fjale per ata te medhenj qe kane krijuar te vegjlit e tyre-ne leter, apo ata “te vegjel” ne leter qe jane thuajse prej vitesh te medhenj.

Pragu i Lulzim Bashes ne 12 milion, i krijon gjithe ketij rreshti te madh te evazionit, mundesine e arte te mos marrin e fshihen mundimshem pas nipteve sekondare, por te krijojne biznese te tjera “te vogla”-fiktivisht, qe do kene nje xhiro deri ne 12 milion. Kjo eshte skema qe po kerkojne oligarket dhe Lulzim Basha po lobon ne emer te tyre, duke perdorur te vegjlit. Une mendoj qe te vegjlit real ne kete vend duhen mbrojtur, jo prej sipermarrjes se tyre ne sherbime kryesisht, por per shkak te vetpunesimit.

Kjo, patjeter qe i shkon per shtat edhe administrimit fiskal te te gjithe skemes nga ana e organeve te fiskut; shmang edhe skenat qesharake qe i imagjinoj qe tani neper tregjet e bujqve kryesisht. Nje prag unik, i arsyeshem por i vertete, patjeter qe i mbron me se miri te vegjlit dhe i jep fund krijimit te te vegjelve per qellime te evazionit fiskal te te medhenjve.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Rritet numri i pacientëve të shëruar, 6 viktima dhe 183 raste me Covid në Maqedoninë e Veriut

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut njoftoi se 6 pacientë kanë humbur jetën në 24 orët e fundit. Autoritetet raportojnë se nga 1, 466...

COVID-19 futet në ushtrinë shqiptare

Sot u shënuan 15 raste me koronavirus në qarkun e Beratit. Infeksioni ka hyrë në thuajse të gjitha institucionet. E ndërsa infektimet e mësuesve janë...

Catanzaro: Derra, klinika dhe qiellgërvishtëse. Gallo në pushtimin e Shqipërisë

Nga qiellgërvishtëset te derrat, shoqata e drejtuar nga sipërmarrësi Antonio Gallo ishte e gatshme të pushtonte Shqipërinë me mocarela për t'ia dhënë shefit të...

Grykësia/ Minarja e Xhamisë së Et’hem Beut po thyhet në dysh (film)

Kur aktivistët e vunë në dukje këtë dëm që po i bëhet objektit të kultit dhe monumentit të kulturës, Rilindja tha se është silikoni...

Algjeriani sulmohet me thikë në Kosovë, me lot në sy i bën thirrje ministrit: Për hir të Zotit, më ço në shtëpi!

Një i ri algjerian është sulmuar me thikë në Kosovë dhe vijon të rrijë i fshehur nga sulmuesit e tij. Siç raportojnë mediat algjeriane, ai...