Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Basha: I vetmi përgjegjës për dështimin e negociatave është Rama. Jep dorëheqjen, nuk e meriton keqardhjen e shqiptarëve (film)

Nga Ejona 0

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha gjatë një dalje për mediat pas vendimit të vendeve anëtare të BE-së për moshapjen e negociatave, tha se përgjegjësi kryesor për dështimin e këtij procesi është vetëm kryeministri Rama.

Basha u shpreh se dështimi i negociatave nuk është problem i vendeve evropiane siç po kërkon ta shesë Rama, por është problem i keqqeverisjes që Rama i ka bërë Shqipërisë në këto vite.

Më tej ai thekson se Rama nuk e meriton keqardhjen e shqiptarëve ndërsa zgjidhja e vetme është dorëheqja.

“Jep dorëheqjen, harroje që me qurravitje do marrësh keqardhjen e shqiptarëve.

Dua të shpreh mirënjohjen tonë për Merkel dhe Social demokratët në Bundestag, për faktin që jo vetëm arritën të siguronin një maxhorancë shumë më të vogël, por që së bashku arritën të rakordonin një dokument që është në fakt udhërrëyfyes për hapjen e negociatave.

Nuk prisnim më mirë se sa Bundestagu vemdosi të na japë dy javë më parë. Shqipëria nuk mund të merrte një Po të tëpërt.  Arsyet janë shumë të qartë. Ti rikthehemi 9 kushteve të Bundestagut, Në fillim ishin 5. Më pas u bënë 7, pastaj u bënë 9, për shkak të keqqeverisjes së Ramës. Dy kushtet e reja kanë të bëjnë me gjykimin e shpejtë të 30 qershorit dhe një kodi zgjedhor të arritur me konsesus midis palëve si edhe arrestimin e personave të përfshirë në krim zgjedhor.

Kjo sepse kryeministri shqiptar vuri fatin e tij mbi fatin e shqioptarëve. Ka një përpjekje për ta shitur dështimin si një çështje të BE-së dhe jo një keqqeverisje të Ramës.

Partia Demokratike dhe unë personalisht, kemi punuar fort për të bindur miqtë tanë që ta transformonin jonë e tyre në një proces kushtëzimi që do të mundësonin reformat dhe Po-në për hapjen e negociatave.”, tha Basha.

LIVE – Bashkëbisedim me gazetarët

Publiée par Lulzim Basha sur Vendredi 18 octobre 2019

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej