Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Zaev: Vettingu pasqyron gjendjen e Shqipërisë

Nga Klodiana 0

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev deklaroi se sistemi gjyqësor në këtë vend ka nevojë për pastrim dhe jo për vetting.

Zaev i bëri komentet pas deklaratave të shefit të BE-së në Shkup, Samuel Zhbogar, i cili theksoi se nuk ka nevojë për vetting të sistemit gjyqësor në Maqedoninë e Veriut.

“Vetingu pasqyron gjendjen e shtetit tonë mik të Shqipërisë, që ishte në situatë më ndryshe nga gjyqësori ynë. Por, gjithsesi gjendja në gjyqësor nuk është siç duhet. Kështu që, ne filluam procesin e pastrimit të gjyqësorit dhe nuk duhet ta përdorim termin “vetting”, nëse është vetting, duhet të radhitemi pas Shqipërisë, të presim të kalojmë. Me të vërtetë, s’kemi nevojë për këtë.

Që të mund të punojnë të gjithë gjykatësit dhe prokurorët e ndershëm, patjetër duhet të bëhet pastrimi i atyre pak që janë të pandershëm, me indikacione serioze që janë të përfshirë në veprime të kundërligjshme, mosveprim në kohë, mbajtje të lëndëve në sirtarë, anulim të lëndëve dhe kthimin e tyre në fillim, vjetërsimin e lëndëve dhe gjithë ajo që paraqet problem, thënë me fjalët që i thotë populli,” tha Zaev.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej