Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Vuçiç letër Trump: Dialogu me Kosovën vazhdon kur të hiqet taksa

Nga Media 0

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç është gati të rifillojë dialogun me Kosovën mbi normalizimin e marrëdhënieve vetëm pasi Prishtina të heqë tarifat e importit për mallrat serbe të vendosura vitin e kaluar. Këtë gjë kreu i shtetit serb ja ka bërë të ditur presidentit të SHBA, Donald Trump në një letër të dërguar ditën e enjte.

Në letrën drejtuar Trump, Vuçiç tha se taksa e importit të Kosovës mbetët “një barrë dhe një pengesë e pakapërcyeshme për vazhdimin e dialogut”.

“Në momentin kur Prishtina ta heqë këtë masë të paarsyeshme dhe të dëmshme, jemi të gatshëm të vazhdojmë dialogun në kërkim të një zgjidhjeje të qëndrueshme”, thuhet në letrën që Vuçiç i ka dërguar Trumpit, në përgjigje të një letre që presidenti amerikan i ka dërguar atij më 14 dhjetor.

Si BE ashtu dhe Shtetet e Bashkuara i kanë kërkuar Kosovës që të heqë tarifat e importit, por Prishtina deri më tani ka refuzuar.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej