Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Vdes papritur kirurgu Abdyl Myzyri, kolegu i tij: Nuk t’u gjend pranë asnjë ambulancë

Nga Ejona 0

Është ndarë nga jeta gjatë ditës së djeshme në mënyrë të papritur mjeku kirurg Abdyl Myzyri. Humbja e tij ka qenë e parakohshme në moshën 61-vjeçare, ndërsa të shumta kanë qenë mesazhet e ngushëllimit nga ana e kolegëve të tij.

Por në mesin e atyre që kanë pasur një qendrim publik lidhur me këtë ndarje nga jeta, ka qenë dhe mjeku Petrit Vargu, i cili shprehet se Myzyrit nuk i është çuar një ambulancë në Spille, që mund ti kishte shpëtuar edhe jetën.

Vargu shkruan më tej se Myzyri do të shkëlqejë dhe mungesën e tij, ndërsa shton se do tiu mungojë të gjithë miqve që i ka pasur të shumtë.

“Te qofte dheu i lehte Dyl Myzyri! Mjekesiseshqiptare qe i kushtove jeten, nuk t’u gjend prane as me nje ambulance, ne te vetmin moment qe pate nevoje. I kemi degjuar shpeshhere te deklarojne se per 15 minuta jane ne cdo skaj te Shqiperise. Por cuditerisht, dje ne kete ore, ne Spille, ne zemer te Shqiperise, nuk u duken kurre. Ne i njohim mire, prandaj i demaskojme. Ti shkelqen me mungesen tende dhe nuk do te harrohesh kurre nga miqte, duke i lene erresiren dhe turpin sistemit shendetesor Shqiptar”, shkruan Vargu në postimin e tij në rrjetet sociale.

/Albeu/

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej