“Valsi” i arbitrave të Superiores

Duhet të lëçisni

Rama tregon gjendjen shëndetësore: Jam si kokrra e qepës

Kryeministri Edi Rama ka treguar gjendjen shëndetësore, pasi mori sot dozën e tretë të vaksinës kundër COVID. Teksa ka ndarë një video të ditës së...

Qeni i bën “hatanë” shqiptarit, i zbulon “thesarin” 1.5 mln euro

Një shqiptar me 6 kg kokainë është arrestuar ditën e sotme në La Spezia, Liguria. Droga u zbulua nga qeni i policisë, pavarësisht se 27-vjeçari...

“Ligjin e bëj unë”, prokuroria rrëzon policët dhe shpëton Pjerin Ndreun

Nuk do të ketë hetim kundër kryetarit të bashkisë Pjerin Ndreu. Vendimi është marrë nga Prokuroria e Lezhës. Gjithashtu edhe biznesmeni, pronari i lokalit...

Vetoja e Bullgarisë ndaj Shkupit, PS del kundër Ilir Metës: Shqipëria nuk duhet të shkëputet nga Maqedonia e Veriut

Vetoja e Bullgarisë për Shkupin dhe fillimi i negociatave të Shqipërisë me BE janë sërish shkak i një tjetër përplasje mes mazhorancës qeverisëse dhe...

Janë luajtur vetëm 10 ndeshje të kampionit të ri të Kategorisë Superiore dhe më shumë se gjysma e tyre është shoqëruar me gabime fatale të arbitrave, madje më shumë se një herë kanë vendosur direkt për rezultatin final të takimeve. Dhe kjo ndodh pikërisht kur në favor të ristrukturimit të sektorit të gjykimit në FSHF janë ndryshuar edhe dizenjatorët, njerëzit përgjegjës që përcaktojnë arbitrat e ndeshjeve. I çuditshëm është fakti, që në këto dy javë të luajtura nuk ka gabuar asnjë arbitër që mban stemën e FIFA-s, kjo edhe për arsyen banale, se nuk janë aktivizuar në vazhdimësi, por vazhdohet t’i besohet me këmbëngulje edhe atyre që janë bërë objekt gjatë të gjithë edicioneve të fundit, qoftë për gabime të shpeshta njerëzore, qoftë edhe për favorizim skuadrash të veçanta, në këmbim të parave. Sezonin e kaluar, klube të mëdha, si Tirana, kishin një listë arbitrash “non grata”, ndërsa tani klubi Teuta ka vendosur të depozitojë në prokurori padi penale për arbitrin e Kolegjumit të Tiranës, Kridens Meta, të cilin e cilëson si simbolin e arbitrit të korruptuar. Sido që të tentosh t’ia vësh emrin, një gjë është e sigurtë; pjesa më e madhe e arbitrave, në rastin më të mirë janë fare të paaftë, me një njohje shumë të cekët të rregullores, që nuk e konsiderojnë fare bashkëpunimin kryesor-asistent, ose në rastin e keq, marrin me koshiencë vendime tmerrësisht të gabuara.

 

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Rama tregon gjendjen shëndetësore: Jam si kokrra e qepës

Kryeministri Edi Rama ka treguar gjendjen shëndetësore, pasi mori sot dozën e tretë të vaksinës kundër COVID. Teksa ka ndarë një video të ditës së...

Qeni i bën “hatanë” shqiptarit, i zbulon “thesarin” 1.5 mln euro

Një shqiptar me 6 kg kokainë është arrestuar ditën e sotme në La Spezia, Liguria. Droga u zbulua nga qeni i policisë, pavarësisht se 27-vjeçari...

“Ligjin e bëj unë”, prokuroria rrëzon policët dhe shpëton Pjerin Ndreun

Nuk do të ketë hetim kundër kryetarit të bashkisë Pjerin Ndreu. Vendimi është marrë nga Prokuroria e Lezhës. Gjithashtu edhe biznesmeni, pronari i lokalit...

Vetoja e Bullgarisë ndaj Shkupit, PS del kundër Ilir Metës: Shqipëria nuk duhet të shkëputet nga Maqedonia e Veriut

Vetoja e Bullgarisë për Shkupin dhe fillimi i negociatave të Shqipërisë me BE janë sërish shkak i një tjetër përplasje mes mazhorancës qeverisëse dhe...

Përmbaruesi i jep të drejtë naftëtarëve të Ballshit: Të ndalohet menjëherë çmontimi i Uzinës

Përmbaruesi Gjyqësor ka urdhëruar ndalimin e menjëhershëm të çmontimit të Uzinës së Ballshit, duke i dhënë të drejtë në këtë mënyrë naftëtarëve që kanë...