Tromboza nga AstraZeneca? EMA: Efekt anësor i mundshëm, por shumë i rrallë

Duhet të lëçisni

Florian Marku bën krenar shqiptarët, mposht Maxim Prodan dhe i rrëmben titullin (Film)

Florian Marku ka mbajtur premtimin duke mposhtur të pamposhturi Maxim Prodan në Tottenham. https://youtu.be/ZlIMlJ1hhGE

Elon Musk dhe Grimes i japin fund lidhjes 3 vjeçare

Elon Musk dhe partnerja e tij Grimes janë ndarë pas 3 vitesh së bashku. Themeluesi i SpaceX konfirmoi se ai dhe këngëtarja kanadeze janë “gjysmë...

“Nuk na vendos dot në rresht”, Berisha dhe militanti demokrat mesazh Yuri Kim

“Do doja t’i kujtoja cilitdo që më 6 maj 1919, kur pjesa tjetër e botës donte që Shqipëria të zhdukej, Shtetet e Bashkuara, Presidenti...

Evi Kokalari shfaqet krah Berishës: Bashës I ka ngelur në dorë vetëm logo dhe vula, tjerët janë këtu me ne

Evi Kokalari Kjo është arsyeja përse jam këtu. Po përpiqem të fus idetë e partisë Republikane në SHBA tek partia Demokratike shqiptare. E kam vënë...

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) deklaron se rastet e trombozës pas injektimit të vaksinave “AstraZeneca” janë një efekt anësor i mundshëm, por shumë i rrallë.

Pasi vlerësoi rastet e trombozës pas administrimit të vaksinës “AstraZeneca”, EMA arriti në përfundimin se mund të shoqërohet me disa raste të trombeve të pazakonta, të cilat “janë shumë të rralla”. Në çdo rast, EMA theksoi se përfitimet e kësaj vaksine tejkalojnë rreziqet duke rekomanduar vijimin e vaksinimit.

Komiteti mori parasysh të gjitha të dhënat e disponueshme, përfshirë këshillën e një paneli ekspertësh, duke arritur në përfundimin se mpiksjet e pazakonta të gjakut me trombocitet duhet të raportohen si efekte anësore shumë të rralla.

Shefi i EMA Emer Cook tha në një konferencë shtypi se agjencia “konfirmoi që përfitimet e vaksinës AstraZeneca kundër koronavirusit tejkalojnë çdo rrezik që paraqitet nga efektet anësore”.

Cook theksoi se një “shpjegim i mundshëm” për këto raste të rralla të trombozës mund të ketë të bëjë me sistemin imunitar që i përgjigjet vaksinës.

Çfarë rekomandon EMA për ata që janë vaksinuar

Ata që kanë marrë vaksinën duhet të kërkojnë ndihmë mjekësore menjëherë nëse përjetojnë simptoma të këtij kombinimi të trombozës dhe trombociteve të ulëta. Komisioni hetoi 62 rastet e trombozës cerebrale dhe 24 raste të trombozës arteriale të raportuara në Bashkimin Evropian që nga 22 Marsi, 18 prej të cilave ishin fatale. Rastet erdhën nga një total prej 25 milionë personave të cilët janë vaksinuar në Evropë dhe Mbretërinë e Bashkuar.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Florian Marku bën krenar shqiptarët, mposht Maxim Prodan dhe i rrëmben titullin (Film)

Florian Marku ka mbajtur premtimin duke mposhtur të pamposhturi Maxim Prodan në Tottenham. https://youtu.be/ZlIMlJ1hhGE

Elon Musk dhe Grimes i japin fund lidhjes 3 vjeçare

Elon Musk dhe partnerja e tij Grimes janë ndarë pas 3 vitesh së bashku. Themeluesi i SpaceX konfirmoi se ai dhe këngëtarja kanadeze janë “gjysmë...

“Nuk na vendos dot në rresht”, Berisha dhe militanti demokrat mesazh Yuri Kim

“Do doja t’i kujtoja cilitdo që më 6 maj 1919, kur pjesa tjetër e botës donte që Shqipëria të zhdukej, Shtetet e Bashkuara, Presidenti...

Evi Kokalari shfaqet krah Berishës: Bashës I ka ngelur në dorë vetëm logo dhe vula, tjerët janë këtu me ne

Evi Kokalari Kjo është arsyeja përse jam këtu. Po përpiqem të fus idetë e partisë Republikane në SHBA tek partia Demokratike shqiptare. E kam vënë...

Tjetër goditje për kriptomonedhat, Kina i shpall plotësisht të paligjshme

Agjencitë qeveritare kineze përfshirë rregullatorin e letrave me vlerë të vendit dhe Bankën Popullore të Kinës (PBOC) thanë në një deklaratë të Premten se...