- Advertisement -

TAG

Sonila Alushi

Çamëria është e hidhur si ullinjtë, si kafeja e gjyshes, si dhimbja e saj

Nga Sonila Alushi* Shijet e viseve të mia Italia ka shijen e bukës mbi të gjitha atë të bukës së fëmijëve të mi Tirana është e ëmbël si...

Humb jetën nga Covid-19 inxhinieri shqiptar në Itali, gruaja: Nuk i bëmë dot as varrim (film)

Pak ditë më parë në emisionin e mëngjesit këtu në Abc News, Sonila Alushi tha se kishte të dhëna për të paktën 9 shqiptarë...

Aktivistja Sonila Alushi: Në Itali kanë humbur jetën 9 shqiptarë nga COVID-19. Ka raste që i lënë kufomat me ditë në shtëpi (film)

Aktivistja për mbrojtjen e të drejtave të emigrantëve, Sonila Alushi e cila jeton në Bergamo ka folur për situatën e vështirë në të cilën...

Aktivistja në Bergamo rrëfen historinë: Gjithë familja ime kaloi COVID-19

Aktivistja për mbrojtjen e të drejtave të emigrantëve, Sonila Alushi në Bergamo, në një lidhje më “ABC e mëngjesit”, ka folur për situatën e...

Një Çame në politikën italiane/ Rrëfimi i Sonila Alushit: Luftova paragjykimin me kulturën shqiptare (film)

Ishte viti 1997, shumë shqiptarë humbën shtëpitë, pronat dhe bizneset për shkak të falimentimit të skemave piramidale. Situata tej mase e vështirë dhe pasiguria...

Shoqata Çamëria i jep titull mirënjohjeje/ Sonila Alushi: Krenare që jam çame, që jam shqiptare

Ditën e sotme Shoqata Çamëria ka mbajtur një aktivitet me rastin e 75 vjetorit të genocidit grek në Çamëri. Gjatë aktivitetit, vajza çame që kandidon...

Kandidate për zgjedhjet në Itali/ Vajza çame rrëfen rrugëtimin e saj: Mes lotëve dhe frikës…

Bisedoi: Alma Nikolli “Italia ka shijen e bukës,  e sidomos atë të bukes të fëmijëve të mi.  Tirana është e ëmbël si bakllavaja e mamit e ëmbel si...

Media italiane: Ana tjetër e emigracionit, historia e sipërmarrëses shqiptare, Sonila Alushi

Italia po përballet me një fluks refugjatësh, çështje që vë në diskutim të vazhdueshëm politikat e vendit fqinj ndaj emigrantëve. Ndërsa para shumë vitesh...

Duart e njeriut që nuk përmbushi ëndërrën, por dashuroi punën

Nga Sonila Alushi I ri ëndëronte të bëhej inxhinier dhe në shkollë ishte më i zoti nga të tërë. Por, ishin dhjetë vetë në shtëpi,...

Emigrantja shqiptare letër ministrit Salvini: S’jemi budallenj, s’e harrojmë shprehjen “hidhini në det”

Nga Sonila Alushi “Shqipëria u tregua solidare me këtë vend Zoti Ministër, jo me ju. Shqipëria është një popull emigrantësh, është një popull bujar dhe...

Latest news

Aksident tragjik në Tiranë, makina përplas për vdekje vajzën 10 vjeçare

Një vajzë 10 vjeçare ka humbur jetën si pasojë e një aksidenti tragjik të regjistruar mesditën e sotme, në Tiranë. Bëhet me dije se aksidenti...

159 viktima nga aksidentet në 2020, Urgjenca: Stop luftës së heshtur, 13 këshilla për shoferët

Qendra Kombëtare e Urgjencës Mjekësore deklaron se gjatë vitit që u mbyll edhe pse kishte një kufizim të lëvizjes për shkak të pandemisë, u...

U kishte premtuar kalimin në BE, kapet korçari duke transportuar sirianët me kamionçinë

Një 35-vjeçar është arrestuar në Devoll, pasi u kap duke transportuar 13 emigrantë të paligjshëm nga Siria. I arrestuari është M. L. 35 vjeç,...

Po rriheshin me njëri-tjetrin, policia arreston babë e bir në Vlorë

Policia ka vënë në pranga dy persona, babë e bir, pasi u konfliktuan me njëri tjetrin. Sipas informacionit nga policia, ngjarja ka ndodhur në Selenicë...

Pastërtia e figurës dhe profesionalizmi, KPK rihap hetimin për gjyqtaren Marinela Osmani

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit njoftoi të premten se ka vendosur të hapë hetimin për pastërtinë e figurës dhe profesionalizmin për gjyqtaren e Gjykatës...
- Advertisement -