- Advertisement -

TAG

shqip

Lapis Niger, Guri i Zi nuk përkthehet në latinisht, por në shqip

Shkruan dr. Nusha Hida Diba* Autori Fahri Xharra i librit “Roma fliste shqip” në faqën 396 e përmendë “Gurin e Zi - Lapis Niger”, i...

Shkrimtari shqiptar komenton tekstin e “Turit”: I shkruar keq, si duhej të shkruhej shqip paragrafi i provimit

Studiuesi dhe shkrimtari Ardian Vehbiu ka komentuar te Peisazhe të Fjalës provimin e Maturës Shtetërore në lëndën e Letërsisë. Ai ka bërë një analizë gjuhësore...

Itali/ E ndaluan për kontroll ndaj COVID 19, arrestohet shqiptari me 12 kg kokainë

Ditën e sotme një shofer shqiptar u arrestua në Bari nga Policia Italiane pasi në mjetin e tij u gjet lëndë narkotike e llojit...

Shkruan shqip dhe vendos flamurin kuqezi, mesazhi i veçantë i Bayern Munich (foto lajm)

Bajern Mynihu është skuadra më e madhe në Gjermani, e cila ka fituar shumë trofe dhe ka tifozë të shumtë në gjithë botën. Të shumtë janë...

“Woodstock” ose “Fusha e druve” shqip… (film)

Nga Ilir Seci Rrafsh 50 vjet ma parë, nga data 15 Gusht deri me 18 Gusht të vjetës 1969, në fermën e Max Yasgur-it në...

Gratë nga e gjithë bota mesazhe në shqip: Shqipëri, ti je e bukur se ke vajza dhe gra të bukura (film)

Ambasada shqiptare në Londër ka zgjedhur një mënyrë të veçantë për të uruar të gjitha grave dhe vajzave në botë festën e 8 marsit. Me...

Zaev: Do të jem qytetari i parë maqedonas me pasaportë edhe në gjuhën shqipe

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, në intervistën e parë pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese, deklaroi se Ligji për gjuhët do të implementohet...

Ivanov kundër gjuhës shqipe: Botimi i ligjit në fletoren zyrtare shkel kushtetutën

Pas një kalvari të gjatë ligji për gjuhët në Maqedoni botohet në Gazetën Zyrtare dhe ka hyrë tashme në fuqi. Por presidenti i Maqedonisë...

Krishtlindje në Washington, meshë shqip e valle shqiptare (film)

Dioqeza e Arlingtonit në zonën e Uashingtonit ka kremtuar me një meshë në gjuhën shqipe Krishtlindjet, 550 vjetorin e vdekjes së Skënderbeut dhe 110...

“Ruaj traditën, festo shqip”, mbledh bashkë studiues të folklorit dhe artistë

Një grup studentësh i Programit Master i Shkencave, dega Gazetari dhe Marrëdhënie me Publikun mblodhën në një tryezë të rrumbullakët studiues si dhe artistë...

Latest news

Vetingu i politikanëve, Manjani: Seksi për popullin, por një spekulim i madh

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani komentoi në studion e “Opinion” nismën e Partisë Demokratike për vetting në politikë. Manjani tha ndër të tjera se...

Burri i ambasadores së Shqipërisë në BE me firmë MIKROKREDISH, ja si Elton Janina jep borxhe nga një apartament në ISH-BLLOK me mikrobankën qindra...

Ambasadorja e Shqipërisë në Bashkimin Europian prej 2014-ës është Suela Janina. Diplomate me 20 vite karrierë ka menduar që shqiptarëve përveç negociatave për hyrjen...

Mejdini: Vetëm BE ka investuar 42 mln euro për vetingun

Teksa PD ka propozuar vettingun e politikanve, gazetarja Fatjona Mejdini tha se ky proes është i kushtueshëm. Ne studion e "Opinion" ajo tha se për...

Bardhi: Drejtësia ka të dhëna për politikanë që rrinë gjithë ditën në telefon me kriminela

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, ka bërë një deklaratë të fortë mbrëmjen e sotme në emisionin “Opinion”.  Bardhi tha se organet...

Racakolli: Studentët e kulturuar do i bindim të vaksinohen

Zv/ministrja e Shëndetësisë Mira Rakacolli e ftuar në Radarin Informativ deklaroi se procesi i vaksinimit në radhët e studentëve është i domosdoshëm. Rakacolli tha se...
- Advertisement -