- Advertisement -

TAG

shqip

Deputetja uron shqip në parlamentin kanadez (film)

Në seancën e së mërkurës, deputetja Julie Dabrusin ka mbajtur një fjalim në parlamentin kanadez për nder të 28 nëntorit, duke i uruar shqiptarët...

Rita Ora: Në familje flasim shqip, është shumë e rëndësishme ta ruajmë gjuhën

Këngëtarja me prejardhje shqiptare ka pozuar për revistën britanike "Stylist". Ndër të tjera, në intervistën për revistën Rita ka folur edhe për Kosovën, ku është...

Ermal Meta shkruan shqip “rri shtrembër e fol drejt”, italianët kuriozë

Të gjithëve na ka ndodhur që me shaka t'ia vështirësojmë përkthimin një shqiptari që na ka shprehur se është njohës i mirë i një gjuhe...

Shqiptarët u rrahën se folën shqip, Haradinaj: Lëvizja e lirë në shtetin serb s’është e garantuar

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka reaguar pas rrahjes së dy shqiptarëve në Novi Sad të Serbisë nga një grup prej katër personash vetëm sepse po...

Dy shqiptarë flasin shqip në Serbi, rrihen barbarisht

Folën shqip në Serbi. Ky ishte faji i vetëm i dy shqiptarëve që janë rrahur barbarisht nga katër serbë. Dy shqiptarët G.B. dhe  C....

“Air Albania” asnjë fjalë shqip, veç turqisht e anglisht

Nisja e fluturimeve të linjës “Air Albania”, ka shkaktuar jo pak polemika në Shqipëri. E gjithë kjo për shkak se opozita atje po akuzon...

Grupi suedez këndon shqip në Kosovë, version i rrallë i këngës “Xhamadani vija vija” (Film)

"Vi për herë të dytë në Kosovë dhe më pëlqen shumë. Kam një surprizë të vogël për ju, kënga që vijon është për ju"....

Serbja që studion gjuhën shqipe në Beograd: Poeti që adhuroj është Migjeni (Film)

Natalia Nikoliç është studente nga Beogradi që ka studiuar në kryeqytetin serb gjuhën shqipe. Ajo e dëgjoi gjuhën shqipe prej se kur ishte fëmijë, në...

Kjo plakë që flet shqip është këngëtare me famë botërore, e njihni dot? (Film)

Një këngëtare shqiptare me famë botërore e masker si plakë, që flet shqip? Keni nonjë ide se kush mund të jetë duke parë fotografinë?...

Vladimir Orel, gjuhëtari rus i nji Fjalori Etimologjik të Shqipes

Nga Ilir Seci Vladimir Orel asht nji nga gjuhëtarët ma të randësishëm të gjuhësisë moderne sot në botë që asht marrun me studimin e kalimit...

Latest news

Rama tregon gjendjen shëndetësore: Jam si kokrra e qepës

Kryeministri Edi Rama ka treguar gjendjen shëndetësore, pasi mori sot dozën e tretë të vaksinës kundër COVID. Teksa ka ndarë një video të ditës së...

Qeni i bën “hatanë” shqiptarit, i zbulon “thesarin” 1.5 mln euro

Një shqiptar me 6 kg kokainë është arrestuar ditën e sotme në La Spezia, Liguria. Droga u zbulua nga qeni i policisë, pavarësisht se 27-vjeçari...

“Ligjin e bëj unë”, prokuroria rrëzon policët dhe shpëton Pjerin Ndreun

Nuk do të ketë hetim kundër kryetarit të bashkisë Pjerin Ndreu. Vendimi është marrë nga Prokuroria e Lezhës. Gjithashtu edhe biznesmeni, pronari i lokalit...

Vetoja e Bullgarisë ndaj Shkupit, PS del kundër Ilir Metës: Shqipëria nuk duhet të shkëputet nga Maqedonia e Veriut

Vetoja e Bullgarisë për Shkupin dhe fillimi i negociatave të Shqipërisë me BE janë sërish shkak i një tjetër përplasje mes mazhorancës qeverisëse dhe...

Përmbaruesi i jep të drejtë naftëtarëve të Ballshit: Të ndalohet menjëherë çmontimi i Uzinës

Përmbaruesi Gjyqësor ka urdhëruar ndalimin e menjëhershëm të çmontimit të Uzinës së Ballshit, duke i dhënë të drejtë në këtë mënyrë naftëtarëve që kanë...
- Advertisement -