- Advertisement -

TAG

shqip

Dua Lipa flet vetëm shqip në atdhe (Film)

Dua Lipa ka mbërritur në Kosovë për të marrë pjesë në koncertin Sunny Hill, që nis më datën 10 gusht dhe përfundon më 12 gusht. Ajo...

Dua Lipa niset drejt atdheut, flet shqip: Mezi po pres t’iu shoh (Film)

Dua Lipa është nisur sot drejt atdheut. Prej muajsh është paralajmëruar festivali 3-ditor në Kosovë dhe ja ku po afrohet momenti. Në një postim në Instagram...

Fëmijë të lumtur, mësuan gjuhën e nënës, shqipen, në Itali

Bota bëhet automatikisht një vend më i bukur kur sa më shumë njerëz që e banojnë flasin shqip, mbi të gjitha kur këta janë...

Turistët londinezë dhe vendasit këndojnë “Moj e bukura more” në Letoni: E kemi mësuar nga ciganët në Spanjë (Film)

Nga Endri Shabani U kënaqën letonezët dhe turistët anglezë duke këndu shqip "Moj e bukura More", në Riga. Iu afrova këngëtarit në fund dhe e pyeta:...

Fjala e parë shqipe është e Skenderbeut, jo e Pal Engjëllit

Nga Ag Apolloni Në të gjitha tekstet mbi historinë e gjuhës shqipe, si data më e vjetër e dokumentimit të gjuhës shqipe konsiderohet “Formula e...

Në rrugët e Gjermanisë, autobusi “përshëndet” shqip

"Ç'kemi"...përshëndet autobusi gjerman të gjithë shqiptarët që kalojnë në rrugët e Dusseldorf, i njohur si një qytet me shumë nacionalitete, mes tyre, ndër më...

Audio e rrallë, dëgjoni shprehjet e vjetra të shqipes arvanitase

Mençuria dhe urtësia e një populli lexohen lehtë në shprehjet që ai trashëgon brez pas brezi. Filozofia e shprehjeve që datojnë larg në shekuj është...

Genti këndoi shqip, e s’ka pranuar asnjë çast t’ia tjetërsojnë e “europianizojnë” këngën

Nga Anta Muçaku Mirë ardhsh Eugent Bushpepa! Genti bëri gjithçfarë mund të bënte në atë skenë të ethshme e gjigante dhe mua më gëzon fakti që ia...

Në shkollat e Nju Jorkut do të mësohet shqip, lum si gjyshet shqiptare!

Nga Alma Nikolli Sapo lexova lajmin e mrekullueshëm se në shkollat e Nju Jorkut do të mësohet shqip, m’u kujtuan gjyshet shqiptare. Gjithë vitin numërojnë...

Zbulimet gjuhësore në Ukrainë/ Flitet shqip në 4 fshatra, ja lutjet e lashta

Përshkrimi dhe studimi i së folmes së fshatrave shqiptare të Ukrainës, për të cilën bie fjala më poshtë, ishte filluar që në çerekun e...

Latest news

Rama tregon gjendjen shëndetësore: Jam si kokrra e qepës

Kryeministri Edi Rama ka treguar gjendjen shëndetësore, pasi mori sot dozën e tretë të vaksinës kundër COVID. Teksa ka ndarë një video të ditës së...

Qeni i bën “hatanë” shqiptarit, i zbulon “thesarin” 1.5 mln euro

Një shqiptar me 6 kg kokainë është arrestuar ditën e sotme në La Spezia, Liguria. Droga u zbulua nga qeni i policisë, pavarësisht se 27-vjeçari...

“Ligjin e bëj unë”, prokuroria rrëzon policët dhe shpëton Pjerin Ndreun

Nuk do të ketë hetim kundër kryetarit të bashkisë Pjerin Ndreu. Vendimi është marrë nga Prokuroria e Lezhës. Gjithashtu edhe biznesmeni, pronari i lokalit...

Vetoja e Bullgarisë ndaj Shkupit, PS del kundër Ilir Metës: Shqipëria nuk duhet të shkëputet nga Maqedonia e Veriut

Vetoja e Bullgarisë për Shkupin dhe fillimi i negociatave të Shqipërisë me BE janë sërish shkak i një tjetër përplasje mes mazhorancës qeverisëse dhe...

Përmbaruesi i jep të drejtë naftëtarëve të Ballshit: Të ndalohet menjëherë çmontimi i Uzinës

Përmbaruesi Gjyqësor ka urdhëruar ndalimin e menjëhershëm të çmontimit të Uzinës së Ballshit, duke i dhënë të drejtë në këtë mënyrë naftëtarëve që kanë...
- Advertisement -