- Advertisement -

TAG

PPSH

Zbulohet raporti sekret me shënimin e Enver Hoxhës: Si ua morëm pasuritë që kishin jashtë 10 shqiptarët më të pasur (dokument)

Publikohet një dokument i panjohur i nxjerrë nga fondi i ish-Komitetit Qëndror të PPSH-së i cili është shkëputur nga një dosje voluminoze që i...

Ilir Meta dhe Edi Rama

Nga Erl Kodra Përfundimisht, e majta shqiptare është e marrë peng nga dy figurat më kontraverse dhe pa skrupuj që ka nxjerrë politika shqiptare në...

Vdes Vito Kapo. Realizoi ëndërrën e saj; ta vinte Nexhmijen përpara

Vetëm pak ditë pas vdekjes së Nexhmije Hoxhës, e la këtë botë në moshën 97-vjeçare Vito Kapo, e veja ish-numrit dy të Partisë Komunsite,...

Popullsia çame para zgjedhjeve vendore

Nga Nazmi Beqir Nuredini Për 50 vjet rresht diktatura kriminale komuniste me Enver Hoxhën në krye e plagosën për vdekje Shqipërinë dhe kombin shqiptar. PPSH...

Dhjetoristë dhe Qëndrestarë

Pjesë e rishkruar nga libri “Pardesytë e Bardha”. Nga Luljeta Progni Kur përfundova hulumtimin për ngjarjet e dhjetorit '90 dhe themelimin e  Partisë Demokratike, nuk munda...

Viti 1991: Kur në 40 zona votohej me mbi 80% të votave për PPSH dhe elitat aksidentale

31 mars 1991 u bënë zgjedhjet e para pluraliste. Ishin zgjedhje 108 ditë pas lejimit të pluralizmit politik dhe krijimit të partive të reja...

Tetor 1989/ Tallja e Nexhmijë Hoxhës: I paska zënë sevdaja dibranët e mi buzëplasur

Raporti i Xhelil Gjonit në Komitetin Qendror për varfërinë në Dibër. Ja çfarë tha ai dhe pse u acarua e veja e diktatorit: “Varfëria...

Festa jubilare e socialistëve midis 75 dhe 25-vjetorit

Nga: Luljeta Progni Pas vdekjes së Enver Hoxhës në prill të vitit 1985 kongresi pasues i PPSH-së, i vitit 1986, i pari pa praninë e...

Shtator 1990/ Dëshmia e Hekuran Isait për zhdukjen e dosjeve të Sigurimit të Shtetit

Biseda me Ramiz Alinë dhe detaje interesante të projektit të komunistëve për të mbajtur pushtetin pas rrëzimit të diktaturës, dokumentet zyrtare nga arkiva e...

Kongresi i 8-të apo i 18-të i Partisë Socialiste

Nga Enver Hoxha tek Edi Rama, historia e Partisë Socialiste përmes fotografimit të statutit  dhe stemave partiake Më 12 qershor 1991, logoja e Partisë së...

Latest news

Greva e naftëtarëve, Sindikatat Ndërkombëtare letër Ramës: E papranueshme, t’u sigurohen pagat

Sindikatat ndërkombëtare ”IndustriALL Global Union” dhe ”IndustriAll European Trade Union” i janë drejtuar me një letër zyrtare kryeministrit Edi Rama. Në letër i kërkohet qeverisë që...

Tabaku: Prej 5 vitesh në Tiranë sheh vetëm beton, pluhur, maune e gropa

Ish- deputetja e PD, Jorida Tabaku ka reaguar lidhur me betonizimin e Tiranës në 5 vitet e fundit duke akuzuar kryebashkiakun e kryeqytetit, Erion...

Bojkoti i kampionatit, Liga Profesioniste do të mblidhet sërish ditën e hënë

Nuk ka ende një datë se kur do të fillojë kampionati shqiptar, i cili është në bojkot nga 12 shtatori. Presidenti i FSHF, Armand...

Merr flakë në ecje automjeti në aksin Levan-Ura e Mifolit

Një makinë ka marrë flakë në ecje në aksin Levan-Ura e Mifolit. Në automjetin tip “Renault”me targa AA001DM ndodheshin shoferi dhe një pasagjer, të cilët...

Regjistrohen 19,644 raste ditore me Covid-19, 151 persona humbën jetën në Itali

Italia ka konfirmuar 19,644 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit, nga 177,669 teste të kryera. Raportohet se totali i të...
- Advertisement -