Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Vdes Vito Kapo. Realizoi ëndërrën e saj; ta vinte Nexhmijen përpara

Nga Klodiana 0

Vetëm pak ditë pas vdekjes së Nexhmije Hoxhës, e la këtë botë në moshën 97-vjeçare Vito Kapo, e veja ish-numrit dy të Partisë Komunsite, Hysni Kapo.

Ajo ka qenë ish-ministre e industrisë së lehtë në vitet 1987-1990 si dhe ish-kryetare e Bashkimit të Grave para viteve ‘90.

Vito Kapo u lind më 9 nëntor 1922 në katundin Nivan të Zagorisë, e bija e dr. Stathi Kondit dhe Krisanthisë; motër e Pirro, Alqit dhe Tanës. Më 1941 mbaroi Institutin Femnor “Nana Mbretneshë” të Tiranës.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej