- Advertisement -

TAG

poezi

Poetja e mirënjohur: Për nënën sot e përgjithmonë

poezi nga Entela Kasi Sa herë e bukura ime, Larg teje Kohën e humb me botën! Jeta kjo është, një lëvizje e përshpejtuar që thellon distancën, Mungesën, Veten! Tash ja, një...

Aty ku hyn presioni, paraja, ndodh hataja!!

Poezi nga Bujar Kapexhiu Më vjen keq për miqtë e mi të kahershëm, Yje të skenës, seriozë e të ndershëm, Në këtë çast jam i befasuar, kaq i tronditur, TEATRIN, shtëpinë...

Si shk*rdhat’!

Poezi nga Suela Bako Gllënjka nuk ma vrau dot dëshpërimin, as bërtimën nga veshi s’ma hoqi dot, si shkërdhatë u fsheha pas gotës e derdha ca lot… Burri...

Ish-drejtoresha e burgut të grave kopjon poezinë e Kadaresë: Është e imja

Ish-drejtoresha e burgut të grave në Tiranë, Xhoi Jakaj ka qenë në "shënjestrën" e komenteve negative pas një postimi që ka bërë në profilin...

Rama u reciton mësueseve: Që ti të vije kaq e bukur…me këta flokë…(Film)

Në fund të takimit me mësuesit, që zhvilloi sot në Pallatin e Kongreseve, kryeministri Rama recitoi disa vargje të poezisë “Në Parkun Që Mbuluan...

Lidhja e prishur që solli tragjedinë, fotoja e dy të rinjve

Lidhja e prishur duket së është shkaku i tragjedisë që ndodhi këtë mëngjes në kryeqytet, ku Xhaferr Mata i mori jetën Xhuljeta Çunit. Ai vrau me...

Kur Pablo Neruda i thurte vargje Shqipërisë

Shqipërisë (1950) S’kam qenë ndonjëherë Në Shqipëri n’atë tokë të ashpër e të dashur, n’atë dhe malor barinjsh. Sot shpresoj të vij si për të kremte të re, dasmë mbi tokë; pa të...

Skenaristi shqiptar “vajton” te varri i Sartrit: O vëlla qysh na le me Albatros Rexhaj…oi…(Film)

Skenaristi Alion Çaçi ka kritikuar vazhdimisht nivelin e disa shkrimtarëve të cilët janë promovuar fillimisht përmes rrjeteve sociale dhe më pas kanë botuar edhe...

Një poezi e mrekullueshme për nënën recituar nga Zyliha Miloti, mos e humbisni (Film)

"Cigarja" quhet poezia që aktorja e mirënjohur Zyliha Miloti ka recituar te "Rudina". "20 vetë ne ishim, 20 vetë ushtarë 1 cigare kishim, kush me e...

E di që po e lexon këtë poezi

Nga Adrienne Rich E di që po e lexon këtë poezi vonë, para se të lësh zyrën tënde me të vetmen llampë të verdhë dhe një dritare...

Latest news

Në kërkim pas vendimit të Apelit të Posaçëm, Adriatik Llalla dyshohet se udhëtoi drejt vendeve të BE-së

Pas vendimit të Gjykatës së Apelit, ku Adriatik Llalla u shpall fajtor dhe u dënoi me 2 vite burg dhe 5 vite heqje të...

Vuçiç katër kushte për t’u kthyer në dialog, Kurti e ka një kusht për ta hequr masën e targave

Sipas mediave të Beogradit, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ia ka paraqitur katër kushte Kosovës dhe bashkësisë ndërkombëtare për t’u kthyer në dialog. Ndërkohë...

Arrestimi i 36-vjeçarit shqiptar që ndihmoi biznesmenin turk të kriptomonedhave, reagon policia

Policia e shtetit ka finalizuar ditën e sotme operacionin të koduar “Gjurma”. Si rezultat në pranga është vënë 36-vjeçari Edevaldo Haxhiu për  veprat penale “Përkrahja...

Gjoba dhe ndëshkime për piraterinë e librave, Alda Bardhyli dhe Ladrim Sahitaj hapa konkretë për luftën kundër informalitetit

Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit dhe Inspektorati i Mbikëqyrjes së Tregut angazhohen për hapa konkretë për luftën kundër informalitetit dhe piraterisë, përmes një...

Bardhi kundër komisioneve online: Akt për t’i mbyllur gojën opozitës, nuk jemi për bojkot (Film)

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi është deklaruar kundër propozimit të PS për komisione online në Parlament, ndërsa paralajmëroi se do të mbledhë...
- Advertisement -