Poetja e mirënjohur: Për nënën sot e përgjithmonë

Duhet të lëçisni

Gjykata refuzon kërkesën e Arbër Çekaj, braktis seancën në shenjë proteste, largon avokatët

Gjykata rrëzon kërkesën e Arbër Çekaj për të u gjykuar me procedurë të zakonshme. Më herët Çekaj i akuzuar për trafikun e kokainës në kontejnerët...

Nis vaksinimi kundër COVID-19 i deputetëve në Maqedoninë e Veriut, marrin Sputnik V

Në Maqedoninë e Veriut të premten ka nisur vaksinimi i deputetëve kundër COVID-19, sëmundjes që shkakton koronavirusi. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe bëri të...

Basha nga Shkodra: Të dielën sjellim ndryshimin! Fitorja më e madhe dhe më e bukur

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha deklaroi se të dielën, PD do të sjellë ndryshimin. Nga Shkodra, Basha thekson se më 25 prill, do të...

Shpresa për reforma ka avulluar në Shqipëri

Gazeta me e madhe zvicerane "Neue Zürcher Zeitung" ka botuar mëngjesin e sotëm një shkrim për qeverinë Rama dhe për zgjedhjet e 25 prillit 2021. "Shpresa...

poezi nga Entela Kasi

Sa herë e bukura ime,

Larg teje

Kohën e humb me botën!

Jeta kjo është, një lëvizje e përshpejtuar që thellon distancën,

Mungesën,

Veten!

Tash ja, një çast kur duart e mia zgjaten në një përqafim të ëndërruar,

Tej kohe

Ndërsa ti buzëqesh me sytë kah rruga,

Ndërsa ti pret!

Kështu jemi, pritje të mbushura me frymë dashurie pa kushte!

Aty në gjurmët e tua, është vetë parajsa

Filli i gjithçkaje jemi

Në kohën tonë të pa mjaftueshme!

Tash gishtat e mi kanë kapur penën,

Për të shkruar fjalët ty,

Ndërsa kopshti yt lulëzon në të gjitha stinët

Ndërsa ti flet me lulet, me fotot tona, me ne

Një rrëfim që endet dritës

Dhe vjen në këtë muzg

Të purpurt,

Të mëndafshtë,

Si kënga e këngëve tona

Që era i sjell me flatra

Kësaj dite e të gjitha ditëve të tjera

Burim i dashurisë dhe jetës

8 /03/ 2021

Për nënën

Sot e përgjithmonë

To my mother today and forever!

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Gjykata refuzon kërkesën e Arbër Çekaj, braktis seancën në shenjë proteste, largon avokatët

Gjykata rrëzon kërkesën e Arbër Çekaj për të u gjykuar me procedurë të zakonshme. Më herët Çekaj i akuzuar për trafikun e kokainës në kontejnerët...

Nis vaksinimi kundër COVID-19 i deputetëve në Maqedoninë e Veriut, marrin Sputnik V

Në Maqedoninë e Veriut të premten ka nisur vaksinimi i deputetëve kundër COVID-19, sëmundjes që shkakton koronavirusi. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe bëri të...

Basha nga Shkodra: Të dielën sjellim ndryshimin! Fitorja më e madhe dhe më e bukur

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha deklaroi se të dielën, PD do të sjellë ndryshimin. Nga Shkodra, Basha thekson se më 25 prill, do të...

Shpresa për reforma ka avulluar në Shqipëri

Gazeta me e madhe zvicerane "Neue Zürcher Zeitung" ka botuar mëngjesin e sotëm një shkrim për qeverinë Rama dhe për zgjedhjet e 25 prillit 2021. "Shpresa...

Plan masash për sigurimin e zgjedhjeve/ Policia: 74 objekte të rëndësishme merren në ruajtje që sot

Nëndrejtori i Policisë së Shtetit Albert Dervishaj, theksoi se policia kalon në gatishmëri dhe shërbim të përforcuar për zgjedhjet e 25 prillit. Në një deklaratë...