- Advertisement -

TAG

Omicron

Transmetohet më shpejt/ Mbërrin në Shqipëri varianti “Ba2” i Omicron

Në kohën kur duket se pandemia po shkon drejt fundit dhe masat kufizuese janë hequr një variant tjetër i rrezikshëm shfaqet. Burime nga autoritet...

Më ngjitës se Omicron, zbulohen rastet e para me nënvariantin e ri në Itali

Nënvarianti i Omicron i quajtur BA.2 tashmë  ka mbërritur edhe në Itali. Autoritetet bëjnë me dije se varianti i ri është po aq i...

Alimehmeti: Omicron po ngadalëson, por mund të jetë momentale

Mjeku i njohur Ilir Alimehmeti ka treguar ditën e sotme se rreth 90-95% e rasteve me Covid në vendin tonë janë të variantit Omicron....

Kjo është simptoma më e rëndë e Omicronit

Omicroni po prodhon simptoma të ndryshme nga Delta, por të ngjashme me ftohjen normale. Ekspertët tregojnë se simptoma kryesore e Omicronit është dhimbja e...

Epidemiologu: Sputnik V prodhon rreth 2.1 herë më shumë antitrupa ndaj Omicron se Pfizer

Epidemiologu i njohur, Ilir Alimehmeti ka publikuar në llogarinë e tij në  “Facebook”, një zbulim të ri të bërë lidhur me pandeminë e koronavirusit.   Duke iu...

Pfizer dhe BioNTech nisin provat klinike për vaksinën kundër variantit “Omicron”

Kompanitë Pfizer dhe BioNTech njoftuan sot se kanë nisur provat klinike për të testuar një version të ri të vaksinës së tyre, që është...

Omicron “mbërthen” Shqipërinë, ambasada e SHBA  bën njoftimin e rëndësishëm

  Omicron ka rritur ndjeshëm numrin e të infektuarve në vendin tonë. Në këtë kuadër, Ambasada e SHBA në Shqipëri ka një thirrje për qytetarët...

Kur merr fund pandemia? Ja çfarë thotë epidemiologu Ilir Alimehmeti

E gjithë bota ka 2 vite që sprovohet nga pandemia e Covid 19-të, ndërsa së fundmi epidemiologët po artikulojnë deklarata pozitive. Në një intervistë për...

Kosova në vijën e kuqe, rekord infektimesh me Covid-19 në 24 orët e fundit

Varianti Omicron po fut në rrezik Kosovën, pasi ka rritur në masë numrin e të infektuarve. Sipas të dhënave të publikuara nga  Ministria e...

Omicron/ Mjeku: 3 javët e ardhshme do ketë rritje infektimesh

Mjeku pneumolog Ardian Jorgji ka deklaruar se vaksina kundër COVID nuk të mbron nga gripi. Sipas tij, kjo është arsyeja që në javët e...

Latest news

Eurodeputetja gjermane kundër Ballkanit të Hapur: Minon procesin e anëtarësimit në BE

Nënkryetarja e Delegacionit në Komitetin Parlamentar të Asociimit BE-Ukrainë dhe anëtare e Komisionit për Punë të Jashtme dhe anëtare e Delegacionit në Parlamentin e...

“Skandal diplomatik”, Berisha: Rama shpërtheu në sharje prej ordineri ndaj Bullgarisë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar në lidhje me komentet e kreut të qeverisë Edi Rama në Bruksel pas bllokimit të negociatave nga vetoja e...

Pas “dështimit” të Samitit, SHBA thirrje BE: Të hapen negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë

Qeveria amerikane ka reaguar pas Samitit të BE- Ballkani Perëndimor që u mbajt së fundmi në Bruksel, ku Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut nuk...

Lufta Rusi-Ukraine, dalin shifrat e frikshme: Mbi 3 mijë delfinë të ngordhur në Detin e Zi

Mbi 3,000 delfinë në Detin e Zi kanë ngordhur si pasojë e pushtimit të Ukrainës nga Rusia. Lajmin e bëjnë të ditur shkencëtarët ukrainas...

Fermë kanabisi brenda anijes, shkatërrohet banda e trafikantëve shqiptarë

Një bandë shqiptare e trafikut të drogës është shkatërruar nga policia spanjolle. Në pranga kanë përfunduar tre trafikantë. Siç raportojnë mediat vendase, shqiptarët janë...
- Advertisement -