Epidemiologu: Sputnik V prodhon rreth 2.1 herë më shumë antitrupa ndaj Omicron se Pfizer

0
252

Epidemiologu i njohur, Ilir Alimehmeti ka publikuar në llogarinë e tij në  “Facebook”, një zbulim të ri të bërë lidhur me pandeminë e koronavirusit.

 

Duke iu referuar dy studimeve paralele të bëra në Itali dhe në Rusi, Alimehmeti shkruan se ekspertët kanë dalë në përfundimin se vaksina Sputnik V rezulton të jetë më e efektshme në kohë për sa i përket neutralizimit të variantit Omicron.

 

Pas krahasimit të antitrupave neutralizues të prodhuara ndaj Omicronit nga secila vaksinë ka rezultuar se 74.2% e personave të vaksinuar me Sputnik V kishin antitrupa neutralizues kundër Omicron, kundrejt 56.9% të vaksinuar me Pfizer. Pra në krahasim me Pfizer, Sputnik V prodhon rreth 2.1 herë më shumë antitrupa neutralizues në total.