- Advertisement -

TAG

Mbreti Zog

Daily Mail publikon ultimatumin e Duçes për Mbretin Zog, ja të pathënat e historisë

Nga Aurenc Bebja Gazeta franceze, “Le Matin”, ka botuar, të shtunën e 26 gushtit 1933, në faqen n°3, shkrimin e gazetarit të Daily Mail në...

“Mbretëresha” Elia firmos shembjen e Teatrit, ndërtuar nga gjyshi Mbret

Nga Alma Mile Mbretit Zog i kanë luajtur eshtrat vendit atje ku prehet, kur ka parë a dëgjuar se Mbretëresha e Shqipërisë, gruaja e nipit,...

1939, Paris-Soir: Princesha Adile me dy vajzat e saj, nënën dhe vëllain e mbretëreshës Geraldinë kanë mbërritur në Kështjellën e La Maye, në Versajë

Nga Aurenc Bebja “Paris-soir” ka botuar, të enjten e 6 korrikut 1939, në ballinë, një shkrim në lidhje me mbërritjen e Princeshës Adile, motrës së Mbretit Zog,...

Fotografitë e rralla të mbërritjes dhe largimit të Mbretit Zog dhe Mbretëreshës Geraldinë nga Stambolli, në shtypin francez

Nga Aurenc Bebja Largimi i familjes mbretërore shqiptare nga atdheu, si arsye e pushtimit fashist, ka ngjallur një interes të veçantë në shtypin francez të kohës. Gazetat...

Kopshti i Pallatit të Brigadave është wow!

Nga Fjorda Llukmani Hera e parë që vizitoj kopshtin më të bukur në Shqipëri dhe jam akoma WOW! Pallati i Brigadave është padyshim më i...

Faktet/ Ato janë varre pushtuesish. Mbretëria e Greqisë pushtoi dhe vendosi ligjet e veta (fotot)

Në thirrjen e Mbretit Jorgo i II, thuhej se populli shqiptar duhet t’i bindet tashmë vetëm ligjeve të Mbretërisë së Greqisë. Nga dokumentet e...

Ce Soir (1939): Ja kërkesat e Italisë Fashiste që Mbreti Zog refuzoi para pushtimit të Shqipërisë

Nga Aurenc Bebja Gazeta franceze, “Ce Soir”, ka botuar, të martën e 11 prillit 1939, në faqen n°3, gjashtë kërkesat e Italisë fashiste për të sunduar...

Le Temps 1939: Apeli i Mbretit Zog drejtuar sekretarit të përgjithshëm të Lidhjes së Kombeve

Nga Aurenc Bebja Gazeta franceze, “Le Temps”, ka botuar të enjten e 18 majit 1939, në ballinë, apelin e mbretit Zog në lidhje me pushtimin e...

“Do të të dua përgjithmonë, por ti je mysliman dhe unë katolike”

Nga Ilir Ikonomi* Një foto e rrallë në Tiranë e konteshës hungareze Geraldine Appony, që do të bëhej më vonë Mbretëresha e Shqiptarëve. Geraldina 22-vjeçare arriti...

Prill 1936/ Përpjekjet për greqizimin e Himarës dhe reagimi i ashpër i Mbretit Zog

Kryepleqtë e Himarës, Palasës e Dhërmiut protestojnë kundër disa mercenarëve grekë të paguar nga Greqia dhe aktivitetit të tyre antikombëtarë në Jug të vendit. Një...

Latest news

“Ky është një urdhër i…”, Angela Merkel zbulon arsyen pse nuk e ka bërë ende vaksinën

Kancelarja gjermane Angela Merkel thotë se nuk e ka marrë ende vaksinën e koronavirusit. Gjatë një interviste për një gazetë gjermane, kancelarja thekson: “Unë jam 66...

Aksident në aksin Tiranë-Durrës, përplasen dy automjete, të plagosurit dërgohen në spital

Një aksident automobilistik ka ndodhur rreth orës 16:45 në një nga rrugët dytësore të autostradës Tiranë-Durrës, ku si pasojë e përpasjes së dy automjeteve...

U bashkua me ISIS kur ishte adoleshtente, shteti europian nuk e fal 21 vjeçaren, humbet nënshtetësinë

Shamima Begum, e cila u largua nga Britania si një nxënëse për t’u bashkuar me Shtetin Islamik në Siri, nuk ka arritur të rimarrë...

Shifër e frikshme vdekjesh Covid në vend, kurba e infektimeve vijon në nivele alarmante

Gjatë 24-orëve të fundit në vend kanë ndërruar jetë si pasojë e koronavirusit 20 persona, si dhe janë regjistruar 916 raste të reja nga...

“Sypërmysi i Bashkisë”, gazetarja i përvishet lali Erit: Qyteti i marrë peng nga oligarkët e tu!

Gazetarja e njohur shqiptare Alba Kepi nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale ka shigjetuar kreun e Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj. Në shkrimin e saj...
- Advertisement -