- Advertisement -

TAG

Mbreti Zog

Le Figaro (1950) / Intervista ekskluzive me mbretin Zog dhe mbretëreshën Geraldinë në Aleksandri

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 18 Shkurt 2022 “Le Figaro” ka botuar, të premten e 21 korrikut 1950, në faqen n°5, intervistën ekskluzive të korrespondentes së...

Prania e Mbretit Zog në përurimin legatës së re amerikane në Tiranë, një eveniment i veçantë për këtë arsye (foto)

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 12 Shkurt 2022 “The American Foreign Service Journal” ka botuar, në shkurt të 1931, në faqen n°81, një shkrim në lidhje...

1938/ Ndryshimi i emrave të fshatrave dhe qyteteve me origjinë të huaj

Nga Kastriot Dervishi Emërtesat e fshatrave apo qyteteve të vendit, janë në pjesën më të madhe të tyre në sllavisht. Për këtë arsye, pas shumë...

Kur Mbreti Zog bënte plazh në Durrës, foto të rralla të vitit 1925

Një foto e rrallë është publikuar së fundmi në lidhje me pushimet që bënti Mbreti Zog. Pamjet janë shkrepur në vitin 1925 kur Mbreti bënte...

Mbreti dhe dikush tjetër

Nga Mehmet Elezi Shteti i mbretit Zog i kishte dhënë albanologut Norbert Jokli 5000 franga zvicerane (të atëhershme) me përfundue fjalorin etimologjik të gjuhës shqipe....

Fotot e rralla të Teatrit, Aurel Plasari: Pse duhet gënjyer? (film)

Profesor Aurel Plasari, ka sjellë detaje dhe foto interesante nga historia e Teatrit Kombëtar, godina e të cilit u shemb më 17 Maj. “Pse...

Cili ishte shkrimtari hebre që i shkroi Koçi Xoxes: Serbëve, armiku më i madh iu është e vërteta…

Albanische Korrespondenz: “Dëshira e kësaj pune është të rrisim ndërgjegjën europiane për çështjen shqiptare”. Shkruan Fahri Xharra Europa ishte e mbushur me prapagandë antishqiptare (pas viteve 1900),...

Zbulohet letra që i ka dërguar Adolf Hitler Ahmet Zogut

Nga Kastriot Dervishi Ky është formati i letrës, me anë të së cilës kancelari gjerman Adolf Hitler, njoftonte Mbretin Zog për përfaqësuesin e tij në...

Fjalët e para ekskluzive të mbretit Zog pas atentatit të Vjenës për Neue Freie Presse

Nga Aurenc Bebja “Le Petit Journal” ka botuar, të hënën e 23 shkurtit 1931, në faqen n°3, fjalët e para të mbretit Zog pas atentatit të Vjenës,...

Deklarata e mbretit Zog, një vit pas nënshtrimit të Shqipërisë nga Italia e Musolinit

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 19 Gusht 2019  “Le Midi Socialiste” ka botuar, të martën e 9 prillit 1940, në faqen n°2, deklaratën e mbretit Zog, një...

Latest news

Presidenti, negociatat para kamerave si rekord guinness!

Nga Lutfi Dervishi Zgjedhja e Kryetarti të shtetit nga një moment solemn, po kthehet në një teatër banal ku gjithkush rreket të përfitojë dhe i...

Biden takim me liderët e Suedisë dhe Finlandës: Krenar të mirëpres dy partnerë në Shtëpinë e Bardhë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Joe Biden, ditën e sotme shprehu mbështetjen për ofertat e Suedisë dhe Finlandës në NATO, duke e...

Problemet me tenderët: Në 4 muaj 227 subjekte ankohen në KPP, pranohen rreth 50% e tyre!

Hartimi i kritereve dhe dokumenteve të tenderit apo kontestimet në vlerësimin e ofertave kanë detyruar 227 subjekte të ankohen pranë Komisionit të Prokurimit Publik....

“Shuhet” edhe një çift i “Për’puthen”/ Ja detajet që tregojnë se Ana dhe Bruno janë ndarë (FOTO)

Florjana Gjini dhe Bruno Shemsho janë një nga çiftet e formuar në emisionin e dashurisë “Përputhen”. Dyshja që pas daljes së tyre nga programi...

E nxehtë flakë, ja si shfaqet Erjona Sulejmani (FOTO)

Erjona Sulejmani këtë herë ka thyer të gjitha parashikimet lidhur me postimet e fundit. Së fundmi, bukuroshja e njohur ka bërë një postim në...
- Advertisement -