- Advertisement -

TAG

Mbreti Zog

Fjalimi mbresëlënës i ambasadorit amerikan, Herman Bernstein, para mbretit Zog

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 17 Qershor 2019   “Le Temps” ka botuar, të premten e 5 shtatorit 1930, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me fjalimin...

Excelsior (1939) / Ja emrat e zgjedhur nga mbreti Zog dhe mbretëresha Geraldinë për fëmijën e tyre

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 16 Qershor 2019  “Excelsior” ka botuar, të mërkurën e 29 marsit 1939, në faqen n°2, një shkrim mbi emrin e ardhshëm të...

Excelsior (1931)/ Ja makina e Mbretit Zog shpuar nga plumbat gjatë atentatit të Vjenës

Nga Aurenc Bebja, Francë “Excelsior” ka botuar, të mërkurën e 25 shkurtit 1931, fotografinë e makinës së mbretit Zog të shpuar nga plumbat gjatë atentatit...

La Charente (1939)/ Hitleri kishte planifikuar t’i dhuronte kurorën e Skënderbeut mbretit Zog, por Musolini i kërkoi që ta shtyjë këtë operacion

Nga Aurenc Bebja, Francë – 31 Maj 2019 La Charente” ka botuar, të hënën e 19 qershorit 1939, në faqen n°2, një shkrim në lidhje...

Telegrami ekskluziv (1928)/ Kur presidenti amerikan uronte Mbretin Zog

Nga Aurenc Bebja*, Francë -12 Prill 2019 “Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të shtunën e 15 shtatorit 1928, në faqen n°6, një...

Mbreti Zog dhe mbretëresha Geraldinë refuzuan të kalonin natën në “Hotel Roma”, në Riga (Letoni).

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 28 Maj 2019   “L’Œuvre” ka botuar, të martën e 18 korrikut 1939, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me vendimin e...

Paris-Midi 1938/ Planifikimi i takimeve të Mbretit Zog dhe Mbretëreshës Geraldinë në SHBA me presidentin Roosvelt

Nga Aurenc Bebja  “Paris-Midi” ka botuar, të premten e 29 prillit 1938, në ballinë, një shkrim në lidhje me qëllimet e Mbretit Zog dhe Mbretëreshës Geraldinë për...

“Mbreti Zog, pasardhës i Skënderbeut dhe shpëtimtar i atdheut shqiptar”

Nga Aurenc Bebja “Paris-Midi” ka botuar, të enjten e 27 qershorit 1935, në faqen n°5, shkrimin e gazetarit të “Le Petit Journal”, Roger Crouquet, dedikuar Mbretit Zog,...

Paris-Soir (1939): Dy fotografi të rralla të pallatit mbretëror të Zogut, i shkatërruar nga “populli”

Nga Aurenc Bebja “Paris-soir”, ka botuar, të dielën e 16 prillit 1939, dy fotografi të rralla të pallatit mbretëror të Zogut, i shkatërruar nga “populli”,...

Rrëfimi ekskluziv i Mbretit Zog për Daily Telegraph (1928): “Kjo është arsyeja e bashkëpunimit me Italinë”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 15 Gusht 2018 Gazeta franceze, “L’Intransigeant”, ka botuar të shtunën e 13 tetorit 1928, në faqen n°5, një intervistë ekskluzive të Ahmet...

Latest news

70 vjetori i vrasjes pa gjyq të 22 intelektualëve, Basha: Kujtesë që të mbrojmë rrugën tonë evropiane

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka përkujtuar ditën e sotme, 70-vjetorin e vrasjes pa gjyq të 22 intelektualëve nga diktatura. Në një postim në...

U qëllua me armë në Athinë, shqiptari lëvizte me antiplumb e lëndë narkotike me vete

Mediat në Greqi raportojnë detaje të reja rreth shqiptarit që u qëllua mbrëmjen e së premtes me armë zjarri në Athinë . Sipas raportimeve, shqiptari...

Plas sherri për vendin e parkimit, i riu acarohet keq dhe qëllon në ajër

U konfliktuan për vendin e parkimit, kapet dhe shoqërohet nga Policia, 18-vjeçari që qëlloi në ajër me një armë të dyshuar zhurmuese. Policia e Kukësit,...

Goditi djalin me thikë, arrestohet 63-vjeçari në Tiranë

Një 63-vjeçar ka rënë në prangat e policisë së Tiranës, pasi ka goditur me thikë djalin e  tij. Ngjarja ka ndodhur ditën e djeshme pas...

“Monstra” në Shkup/ PDIU: E drejta për protestë është thelbësore në demokraci

Partia Drejtësi Integrim dhe Unitet ka reaguar për protestën kundër vendimit për rastin “Monstra” në Shkup. Përmes një reagimi, PDIU shprehet se e drejta për tubim...
- Advertisement -