Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Excelsior (1931)/ Ja makina e Mbretit Zog shpuar nga plumbat gjatë atentatit të Vjenës

Nga 27.al 0

Nga Aurenc Bebja, Francë

“Excelsior” ka botuar, të mërkurën e 25 shkurtit 1931, fotografinë e makinës së mbretit Zog të shpuar nga plumbat gjatë atentatit që iu bë në kryeqytetin austriak, të cilën, Aurenc Bebja e ka sjellë për publikun shqiptar:

“Ne raportuam për atentatin ndaj mbretit të Shqipërisë, Ahmet Zogu, në dalje të Operas së Vjenës. Dy ish-oficerë shqiptarë gjuajtën pesëmbëdhjetë herë me revolver mbi makinën në të cilën gjendej sovrani, duke vrarë një pjesëtar të oborrit mbretëror, por duke dështuar për të arritur mbretin.”

https://www.darsiani.com/la-gazette/excelsior-1931-ja-makina-e-mbretit-zog-shpuar-nga-plumbat-gjate-atentatit-te-vjenes/?fbclid=IwAR1PvZU4Mh-Tu4vcftIFpLuoSRUgS4iaONFYO5EXW8YhPvbPDEECrWotY4o

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej