- Advertisement -

TAG

Aurenc Bebja

TIMES-GAZETTE (1929) / Giuseppe Falgari, berberi personal i Zogut, ruhet nga dy roje të armatosura kur rruan mbretin

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 27 Shkurt 2022 “Times-Gazette” ka botuar, të premten e 9 gushtit 1929, në faqen n°7, një shkrim në lidhje me sigurinë ndaj...

1931/ Telegramet e shkëmbyera midis Mustafa Kemal Ataturkut dhe Mbretit Zog me rastin e Konferencës së 2-të Ballkanike në Stamboll

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 24 Shkurt 2022 “Stamboul” ka botuar, të premten e 30 tetorit 1931, në ballinë, telegramet e shkëmbyera midis Mustafa Kemal Ataturkut dhe...

Stamboul (1928) / Elozhet e ambasadorit turk në Tiranë për Ahmet Zogun (Deklarata)

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 22 Shkurt 2022 “Stamboul” ka botuar, të hënën e 4 qershorit 1928, në ballinë, deklaratën e ambasadorit turk në Tiranë në lidhje...

Kur presidenti i Lidhjes belge për të drejtat e njeriut i shkruante atij francez që të mbështeste lirimin e Dervish Himës nga autoritetet turke

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 20 Shkurt 2022 “Correspondance d’Orient” ka botuar, me 1 dhjetor 1908, në faqen n°7, një shkrim në lidhje me letrën e presidentit...

Polemika me flokët e futbollistëve të kombëtares finlandeze në doganën shqiptare: “Të rinjtë tuaj janë të pahijshëm”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 16 Shkurt 2022 “Combat” ka botuar, të mërkurën e 10 tetorit 1973, në faqen n°15, një shkrim në lidhje polemikën e krijuar...

Prania e Mbretit Zog në përurimin legatës së re amerikane në Tiranë, një eveniment i veçantë për këtë arsye (foto)

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 12 Shkurt 2022 “The American Foreign Service Journal” ka botuar, në shkurt të 1931, në faqen n°81, një shkrim në lidhje...

(1899) / Kur paria e Shkodrës i kërkonte Portës së Lartë autorizimin për ndriçimin e liqenit dhe brigjeve të tij me dritë elektrike

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 5 Shkurt 2022 “La Revue d’Orient” ka botuar, me 10 maj1899, në faqen n°5, një shkrim në lidhje me kërkesën e veçantë...

Pro Armenia (1901)/ Letra e Ismail Qemalit drejtuar redaktorit të “Le Matin”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 04 Shkurt 2022 “Pro Armenia” ka botuar, me 10 tetor 1901, në f.172, një shkrim në lidhje me letrën e Ismail Qemalit...

Kur legjenda e futbollit shqiptar Naim Kryeziu, shprehej për rezultatin e derbit Roma-Lacio (Intervista)

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 25 Janar 2022 “L’Unità” ka botuar, të premten e 10 nëntorit 1972, në faqen n°10, një shkrim në lidhje me mendimin...

1797/ Kopjet autentike të korrespodencës mes Pashait të Shkodrës dhe Bonapartit

Nga Aurenc Bebja Gazeta franceze “La Clef du cabinet des souverains” ka botuar, me 15 shtator 1797, në ballinë dhe faqen n°2, kopjet autentike të korrespondencës...

Latest news

Biden takim me liderët e Suedisë dhe Finlandës: Krenar të mirëpres dy partnerë në Shtëpinë e Bardhë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Joe Biden, ditën e sotme shprehu mbështetjen për ofertat e Suedisë dhe Finlandës në NATO, duke e...

Problemet me tenderët: Në 4 muaj 227 subjekte ankohen në KPP, pranohen rreth 50% e tyre!

Hartimi i kritereve dhe dokumenteve të tenderit apo kontestimet në vlerësimin e ofertave kanë detyruar 227 subjekte të ankohen pranë Komisionit të Prokurimit Publik....

“Shuhet” edhe një çift i “Për’puthen”/ Ja detajet që tregojnë se Ana dhe Bruno janë ndarë (FOTO)

Florjana Gjini dhe Bruno Shemsho janë një nga çiftet e formuar në emisionin e dashurisë “Përputhen”. Dyshja që pas daljes së tyre nga programi...

E nxehtë flakë, ja si shfaqet Erjona Sulejmani (FOTO)

Erjona Sulejmani këtë herë ka thyer të gjitha parashikimet lidhur me postimet e fundit. Së fundmi, bukuroshja e njohur ka bërë një postim në...

Provimet e Maturës/ Kushi: Ja si mund të veproni nëse s’jeni dakord me vlerësimin

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi ditën e sotme ka dhënë një intervistë për Fax News ku ka folur lidhur me përgatitjet që po bëhen...
- Advertisement -