- Advertisement -

TAG

Mbreti Zog

Janinë 1873/ Fustanella veshja e shqiptarëve që u rrëmbye nga grekët

Kjo fotografi është e vitit 1873. Janë tre burra të Çamërisë në Janinë të veshur me fustanellë. Fustanella shqiptare është veshja më karakteristike e...

Rrëfehet Edi Rama: Gjyshi im ortodoks besonte vetëm te femrat e makinat. Si u bë shofer i Zogut

Kryeministri Edi Rama ka rrëfyer disa histori pikante familjare në galerinë “Marian Goodman” në Nju Jork. Një ndër to ishte se si u njohën...

Teodor Pangallos: Ju rrëfej përndjekjen e çamëve dhe Mbretin Zog

“Gjysma e gjakut tim është shqiptar dhe jam krenar për këtë, admiral Kundurioti, admiral Seqellariu, gjeneral Kunduli dhe shumë grekë të tjerë të zgjedhur...

Sot dasma mbretërore, ja detajet e ceremonisë

Sot Princ Leka II dhe bashkëshortja e tij Elia Zaharia  lidhin martesë. Në këtë ceremoni madhështore të familjes mbretërore shqiptare, vendi ynë do të...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo, as Mbreti Zog

Nga Arben Llalla Po mbushen 83 vjet nga 13 gushti i vitit 1933, ku në qytetin e Selanikut u vra ish-kryeministri i Shqipërisë, Hasan bej...

Video e rrallë e Mbretëreshës së Shqipërisë Geraldina Apony në vitin 1938.

Gazetari Roland Qafoku, ka publikuar në profilin  tij në faceboook, një video të rrallë të Mbretëreshës së bukur Geraldinë, në vitin 1938. "Një video e...

Idrizi: Betohem solemnisht se nuk lejojmë varrezë të re greke

Greqia të lejojë varreza të civilëve shqiptarë çamë, kryesisht gra, pleq dhe fëmijë, sepse vetëm ata mbetën në territorin e saj, dhe një monument...

Çingijet e Tabakëve, prostitutat me liçensë në kohën e Mbretit

Fotot e mëposhtme rrëfejnë pa dorashka një copëz të historisë së prostitucionit në Tiranën e qeverisur nga Mbreti Zog. Çingijet e Tabakëve kanë qenë të...

Bolivia zhvendoset në Tiranë apo vice-versa!?

Nga Frrok Çupi Ndërsa në Bolivi bëhen zgjedhje dhe bie autokrati, këtu te ne po ndodh katastrofa. Këtu qeveris vendin një parti ku nuk lejohen...

Latest news

U qëllua me armë në Athinë, shqiptari lëvizte me antiplumb e lëndë narkotike me vete

Mediat në Greqi raportojnë detaje të reja rreth shqiptarit që u qëllua mbrëmjen e së premtes me armë zjarri në Athinë . Sipas raportimeve, shqiptari...

Plas sherri për vendin e parkimit, i riu acarohet keq dhe qëllon në ajër

U konfliktuan për vendin e parkimit, kapet dhe shoqërohet nga Policia, 18-vjeçari që qëlloi në ajër me një armë të dyshuar zhurmuese. Policia e Kukësit,...

Goditi djalin me thikë, arrestohet 63-vjeçari në Tiranë

Një 63-vjeçar ka rënë në prangat e policisë së Tiranës, pasi ka goditur me thikë djalin e  tij. Ngjarja ka ndodhur ditën e djeshme pas...

“Monstra” në Shkup/ PDIU: E drejta për protestë është thelbësore në demokraci

Partia Drejtësi Integrim dhe Unitet ka reaguar për protestën kundër vendimit për rastin “Monstra” në Shkup. Përmes një reagimi, PDIU shprehet se e drejta për tubim...

Kim Mehmeti: Shqipëria duhet të dëshmojë atë që tregoi Kosova: regjimet i rrëzon vetëdija, jo pandemia!

Në komentin e tij të përjavshëm në Syri Tv, analisti Kim Mehmeti tha ndër të tjera se Shqipëria duhet të dëshmojë atë që tregoi...
- Advertisement -