- Advertisement -

TAG

Maqedoni

Aksidenti tragjik në Shkup, mes viktimave edhe djali i një deputeti

Në mesin e personave të cilët humbën jetën nga aksidenti tragjik në autostradën Shkup - Tetovë ishte edhe djali i deputetit të LSDM-së, Blagojce...

Aksidenti tragjik me 13 të vdekur në Maqedoni, PDIU: Ngushëllime familjarëve të viktimave

Maqedonia është tronditur sot nga një aksident tragjik ku humbën jetën 13 persona. Ngjarja e rëndë ka ndodhur pasditen e sotme në aksin rrugor...

Nis zbatimi i emrit Republika e Maqedonisë së Veriut

Maqedonia do të fillojë zyrtarisht zbatimin e emrit “Republika e Maqedonisë së Veriut”. Zbatimi do të nisë nga tabelat kufitare, deri tek ato të...

Parlamenti i Shkupit/ Kryeparlamentari Xhaferi hapi seancën shqip

Kryetari i Parlamentit maqedonas Talat Xhaferi çeli seancën e parë të këtij institucioni të drejtuar në gjuhën shqipe. “Zonja dhe zotërinj, e hap seancën…”, mësohet...

Shqipëria fshin regjistrimet e arratisjes së Nikolla Gruevskit

Shqipëria nuk i ka dorëzuar Maqedonisë, regjistrimet e kamerave të sigurisë në pikat kufitare lidhur me arratisjen e ish-kryeministrit Nikolla Gruevski. Prokurori Publik në Maqedoni...

Zaev: Do të jem qytetari i parë maqedonas me pasaportë edhe në gjuhën shqipe

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, në intervistën e parë pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese, deklaroi se Ligji për gjuhët do të implementohet...

Opozita maqedonase: Zaev, njeriu që hoqi dorë nga emri shekullor

Nëpërmjet një deklarate të lëshuar nga partia opozitare maqedonase VMRO-DPMNE thuhet se Zoran Zaev eshte person anti-maqedonas dhe do te mbahet mend si njeriu...

Sela: Ligjin e gjuhës shqipe e kam paguar me gjak

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët (ASH), Ziadin Sela ka deklaruar se ai personalisht e ka paguar shtrenjtë miratimin e ligjit për zyrtarizimin e gjuhës...

Ivanov kundër gjuhës shqipe: Botimi i ligjit në fletoren zyrtare shkel kushtetutën

Pas një kalvari të gjatë ligji për gjuhët në Maqedoni botohet në Gazetën Zyrtare dhe ka hyrë tashme në fuqi. Por presidenti i Maqedonisë...

Zyrtarisht Maqedonia e Veriut, votohen ndryshimet kushtetuese për emrin në Maqedoni

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë ka votuar ndryshimet kushtetuese. Pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të...

Latest news

Komisioni e thirri sot në seancë dëgjimore, Meta: Kam axhendë të planifikuar, gati të vij më 10 maj

Presidenti Ilir Meta nuk do të jetë sot në seancën dëgjimore të komisionit të ligjeve ku do të shqyrtohet kërkesa e deputetëve të PS...

Braktisi emisionin në Top Channel, Shabani: Transparencë për pagesat nga 10 mijë apo 25 mijë euro për emisionet në televizionet private

Endri Shabani, drejtues i Nismës Thurje, mbrëmë braktisi emisionin e Eni Vasilit “Open” në Top Chanel, pasi kjo e fundit e ndërpreu gjatë ligjërimit...

Shkarkimi i Metës, mblidhet sërish sot në orën 11:00 Komisioni i Ligjeve

Presidenti Ilir Meta është thirrur sërish sot nga Komisioni i Ligjeve për të dhënë shpjegimet e tij në lidhje me kerkesen e maxhorancës për...

Serbia paguan ata që vaksinohen, 25 euro për qytetarët deri në 31 maj

Serbia ka premtuar se do t’i paguajë qytetarët me 25 euro nëse ata vaksinohen kundër COVID-19. Presidenti Aleksandar Vuçiç tha se nisma do të shpërblente...

Grabitën punonjësin e “Exchange-s” në mes të Tiranës, kapet një prej autorëve

Finalizohet operacioni policor i koduar “Valuta”. Operacioni i zhvilluar nga Komisariati i Policisë Nr. 3, në bashkëpunim me Sektorin e Krimeve ndaj Jetës dhe Pronës...
- Advertisement -