- Advertisement -

TAG

Luljeta Progni

Rilindja e arsimit dhe çantat bosh në ditën e parë të shkollës

Nga Luljeta Progni Në shtator të vitit 2014, ministrja e arsimit Lindita Nikolla, foli për problematikën, me të cilën përballej sistemi i teksteve shkollore duke...

Të zhytur në konsensus

Nga Luljeta Progni Asnjëra prej palëve në politikën shqiptare, as mazhoranca as opozita, nuk u ngutën për të miratuar shtatë ligjet e reformës në drejtësi,...

Jugu ofron pushime të bukura, por jo për të gjithë

Nga Luljeta Progni Në vargun e fshatrave përgjatë rivierës shqiptare, mes Borshit dhe Lukovës ndodhet Piqerasi, një fshat i vogël, mbi kodrat me ullinj që...

Amnistia e keqpërdorur e ’90 s’mund të përsëritet

Nga Luljeta Progni Në dhjetor të vitit 1990, u rrëzua sistemi komunist. Ishte ndër ngjarjet më të rëndësishme për Shqipërinë në shekullin që lamë pas....

Dështimi i reformës, marrëveshje e gjerë politike

Duket se po vjen ora. Politika shqiptare s’ka më nga lëviz. Mesazhi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës është më i qartë se kurrë:...

Prova e integritetit

Nga Luljeta Progni Lulzim Basha i ka thënë sërish jo propozimit të fundit amerikan për reformën në drejtësi. Propozimi i bërë nga ndihmës sekretarja amerikane...

Autoritarizmi që (nuk) i nevojitet Bashës

Nga Luljeta Progni Kur Sali Berisha nisi ta drejtojë PD-në me dorë të fortë në vitet e para të themelimit të kësaj partie, disa bashkëpunëtorë...

Përse po takohet Rama me Bashën?

Nga Luljeta Progni Edi Rama dhe Lulzim Basha i janë kthyer sërish shfaqjes për një takim publik mes tyre. Kryeministri e ka shkruar sërish ftesën...

Ben Blushit s’ka kush i përgjigjet

Nga Luljeta Pogni Deputeti Ben Blushi, ka drejtuar publikisht disa pyetje për kryeministrin Edi Rama, të cilat janë akuzë e fortë për të. Ben Blushi...

Shembja e elitës

Nga: Luljeta Progni Ishte e paimagjinueshme për drejtuesit socialistë të vitit 2005, që një ditë do të ishin disa pikë poshtë Erion Veliajt në listën...

Latest news

Pësoi arrest kardiak në rrugë, humb jetën 45-vjeçari në Tiranë

Një 45-vjeçar është gjetur i pajetë në rrugën “Gramoz Pashko” tek ish-Studenti. Mësohet se qytetari i pajetë nuk është identifikuar ende ndërsa në trupin e...

Kurti në konferencë me Macron: Kosova do të jetë gjithmonë me aspirata demokratike, të angazhuar për paqe

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka zhvilluar ditën e sotme një vizitë në Paris, ku është pritur nga presidenti Emmanuel Macron. Gjatë konferencës për mediat...

Macron pret kryeministrin Kurti në Paris: Kosova dhe Serbia të gjejnë kompromisin mes tyre

Presidenti Emmanuel Macron ka pritur këtë të mërkurë në Paris, kryeministrin e Kosovës Albin Kurti. Gjatë fjalës së tij presidenti francez shprehu mbështetjen për zhvillimet...

I nxehti afrikan “pushton” Shqipërinë, ministria e Shëndetësisë jep këshillat

I nxehti afrikan ka mbërthyer tashmë të Shqipërinë duke bërë që vlerat maksimale të ditës të kapin temperaturat e 40 gradë. Nisur nga kjo situatë...

Dy artistë shqiptarë pjesë e kastit të Traviatës, me të cilën Opera e Triestet hap sezonin

Pas erës Covid, po fillon era e re. Njerëzimi po përpiqet të kurojë dhimbjet, traumat, i etur të rifillojë jetën! Alfabeti i kuptueshëm për të...
- Advertisement -