- Advertisement -

TAG

ilirët

E keni vrarë ndonjë herë mendjen se pse serbët…?

shkruan Fahri Xharra - Serbët me ngulm mundohen ta paraqesin veten para botës si pasardhës të pellazgëve, etruskëve, ilirëve e neve të na klasifikojnë si...

Barbar… apo grek i lashtë?

Nga Apostol Vaso Nuk më intereson qëndrimi i Zgarbit për Bylisn, as qëndrimi i Cekës për Ilirët. Mua më intereson metodika e të dyve bashkë, e...

Humb bashkëshorten, këngëtari i njohur bën thirrje: S’pres njerëz në shtëpi, ngushëllimet mi shprehni në rrjete sociale

Këngëtari i njohur i grupit “Ilirët” Shemsi Krasniqi ka humbur bashkëshorten nga një sëmundje e rëndë. Ai përmes një postimi në rrjetet sociale, këngëtari u...

Gjeneza e shqiptarëve/ Në Pulja të Istrisë gjenden pesë varre para-romake

shkruan Fahri Xharra “Ovi nalazi histarskih grobova iznimno su svjedočanstvo o načinu života i običajima prastanovnika Pule i Istre iz razdoblja prije rimske vladavine’, priopćili...

Ja çfarë u zbulua në Neretva të Bosnjes. Historia e Ballkanit duhet të rishkruhet

Nga Fahri Xharra Historia e ynë e mohuar, e vjedhur dhe stërkequr është mbi dhe, kurse ajo e vërteta është nën dhe e edhe nën ujë;...

E vërteta e Mnemozinës, nënës pellazge të nëntë muzave

shkruan Fahri Xharra “Burri i parë që ka lindur në botë ka qenë pellazgu, një burrë i dalluar për përmasat dhe bukurinë e figurës së...

Historiani grek: Ilirët janë popull i lashtë, shqipja më e vjetër se latinishtja (film)

Në shumë raste faktet e dokumentuara rreth shqiptarëve ndër shekuj janë lexuar subjektivisht nga historianët grekë. Edhe pse mbetet i ndikuar nga nacionalizmi i...

Romët ndihen të ofenduar nga kënga “Gabelica”, kërkohet ndalimi i saj

Kënga "Gabelica ime" është kënduar për herë të parë në vitin 1995 nga grupi Ilirët, ndërsa para pak ditësh është risjellë për publikun e kënduar...

“Gjurmë Shqiptare”: Toka e Shqiponjave!

Shqipëria e parë përmes historianëve, studiuesve e udhëtarëve më të famshëm nga lashtësia e deri më sot. Një udhëtim i jashtëzakonshëm që zbulon pellazgët, ilirët,...

Kryki, simbol pagan i ilirëve

Vajza kalashe, ka në fytyrë një luleboje (tatuazh) identik me atë që një grua shqiptare nga Shkodra e ka mbajtur në dorë. (mbledhur nga profesori...

Latest news

Dibër/ Topat me lekë për blerje votash, arrestohen dy militantët e PS (Film)

Një makinë me rreth 5 milionë lekë të vjetra të destinuara për blerjen e votës, është bllokuar dje nga mbështetësit e opozitës në zonën...

Basha mesazh për punonjësit e administratës publike: Mos kini frikë, dilni masivisht të votoni për ndryshimin! (Film)

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha vjen sërish me një thirrje drejtuar administratës, që të mos kenë frikë, por të dalin për votime më...

Apeli i Presidentit 48 orë nga zgjedhjet: Të shmanget çdo incident dhe provokim i qëllimshëm

48 orë para zgjedhjeve të 25 prillit, Presidenti Ilir Meta ka bërë thirrje që të shmanget çdo incident artificial dhe provokim i qëllimshëm, që...

Denoncimet për krime zgjedhore, SPAK: PD 50 kallëzime, Presidenti 18

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka vlerësuar me përparësi të gjitha rastet e paraqitura nga subjekte të ndryshëm, që lidhen...

Gjykata refuzon kërkesën e Arbër Çekaj, braktis seancën në shenjë proteste, largon avokatët

Gjykata rrëzon kërkesën e Arbër Çekaj për të u gjykuar me procedurë të zakonshme. Më herët Çekaj i akuzuar për trafikun e kokainës në kontejnerët...
- Advertisement -