- Advertisement -

TAG

gjuha shqipe

Provimi i Letërsisë si modeli i Cambridge/ Pedagogia: Të ndalet kjo masakër me gjuhën shqipe

Pyetjet e provimit të Gjuhës Shqipe dhe Letërsisë në provimet e maturës së këtij viti kanë hapur një debat të madh, pasi maturantët janë...

Maturantët zhvillojnë sot provimin e Gjuhës Shqipe

32 mijë maturantë do të zhvillojnë provimin e dytë atë të Gjuhës Shqipe. Ashtu si në provimin e parë të rinjve do t’i kontrollohet temperatura...

A e dini që gjuha shqipe po rrezikohet nga krimi i organizuar?

Shkruan Fahri Xharra - Gjakovë “Unë nuk jam gojëtar e as shkrimtar, as gjuhëtar e as shkencëtari gjuhës; por e flas atë, sepse kështu më...

Organizata terroriste e mësuesve të gjuhës kërcënon Rudina Hajdarin

Organizata terroriste e mësuesve të gjuhës shqipe ka marrë përsipër kërcënimet me jetë në drejtim të deputetes Rudina Hajdari. "Kemi dëgjuar lartë e poshtë se ministria...

“Gjuhës Shqipe keqpërdoret”, Shahini: Duhen përafrime intelektuale me Kosovën

Ministrja e Arsimit, Besa Shahini ka deklaruar se gjuha shqipe vijon të keqpërdoret dhe të shkruhet  me gabime. Nga foltorja e Kuvendit, Shahini tha se dekreti...

Maqedonia Veriore miraton projekt-ligjin për gjuhën shqipe

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka kaluar në mbledhjen e fundit projekt–ligjin për themelimin e Inspektoratit për zbatimin e Gjuhëve, saktësisht gjuhës shqipe. Me këtë...

Historiani Llalla zbulon planin e Ramës për Jugun e vendit: Ka bërë marrëveshje të fshehta me Greqinë

Historiani Arben Llalla ka folur mbi skandalin që po ndodh me tabelat në jug të vendit, ku gjuha shqipe ka kaluar si gjuhë dytësore,...

Rama: Do fusim Gjuhën Shqipe në Universitet

Gjatë një taking me pedagogë dhe studentë në kuadër të Paktit për Universitetin, Edi Rama ka dhënë lajmin se qeveria do t’ju sugjerojë Universiteteve...

Lideri i opozitës, Kujtim Gjuzi: Baba Mondi bëri profecinë për mua

Udhëheqësi i opozitës parlamentare, Kujtim Gjuzi ka bërë me dije se vendimarrja e tij në sallën e Kuvendit është parashikuar kohë më parë nga...

Sela: Ligjin e gjuhës shqipe e kam paguar me gjak

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët (ASH), Ziadin Sela ka deklaruar se ai personalisht e ka paguar shtrenjtë miratimin e ligjit për zyrtarizimin e gjuhës...

Latest news

Me mandatin e tretë të Ramës, Shqipëria i afrohet Kolumbisë jo Europës

Me statusin në Tëitter në mbrojtje të gruas së Carlos , Edi Rama i dha përgjigje dhe pyetjes pse e do mandatin e tretë. Sikur...

Tentoi të futej në Shqipëri pa deklaruar paratë, sekuestrohen 21.900 paund të qytetares britanike

Në doganën e Rinasit janë sekuestruar 21.900 paund, të cilat i përkisnin një qytetareje britanike. Shtetases britanike me iniciale J.R.B iu gjetën paratë e padeklaruara...

Besnik Muçi: Soreca dhe Reforma në Drejtësi si “Aventurë Unike”

Nga Besnik Muçi “Reforma në Drejtësi ka qënë një Aventurë Unike”- tha me gojën plot dhe me një “pafajësi unike” mbrënë në televizionin “euro news...

4 viktima dhe qindra të infektuar në 24 orë, tejmbushen spitalet COVID

Në 24 orët e fundit në vendin tonë kanë humbur jetën 4 persona për shkak të COVID-19, ndërkohë që kanë rezultuar pozitivë 299 të...

Zbulimi sensacional: Roma ishte koloni sarde, pra pellazge

Zërat që  shkrimet e para të gjetura në Italinë e sotme ishin latine, përditë e më shumë po e marrin të vërtetë se ato...
- Advertisement -