- Advertisement -

TAG

Faik Konica

Intervista e para një shekulli/ Faik Konica: Shqipëria, si një i sëmurë që nuk është lehtë të ngrihet në këmbë

Intervista e panjohur e Konicës në vitin 1914 Studiuesi Aurel Plasari, sjell për lexuesin një intervistë të papublikuar më parë, të personalitetit të shquar shqiptar...

Punë e madhe, bota le të ecë sa të dojë përpara!

shkruan Fahri Xharra “Duke parë dhe duke dëgjuar, bota mësojnë ment dhe ndërtohen. Ne, shqiptarët s’marrim dot mësime. Malet tunden dhe rrëkëllehen, ne nuk e...

Rehat-llokumi

Nga Aurel Plasari “Kam lëshuar brezin përtokë dhe pres të ma shkelin”. Kështu thuhej dikur, kur dikush i kërkonte vetë shkaset për polemikë. Po të fus...

14 Marsi? “Dita në të cilën shtërgjyshërit t’anë kremtojin perëndit’ e luleve, të shelgjeve, të krojeve”

Festa pagane e Ditës së Verës kremtohet gjerësisht në Shqipëri më 14 Mars. Ajo është shpallur feste kombetare dhe me këtë rast, si ditë...

Konica me fustanellë në Boston: Ja si e kujtoi Noli këtë takim dhe eruditin shqiptar

Në vitin 1909, gjeniu Faik Konica, një burrë i bëshëm dhe i pashëm, vendosi të shkonte në Boston i veshur me fustanellë shqiptare. Qëllimi...

Shqipëria, vendlindja jonë, por …

Nga Dritan Shano 1912 - Ismail Qemali/ At Gjergj Fishta/ Faik Konica thuhet të kenë thënë se: "Shqipërinë e bëmë. Tani duhet të bëjmë shqiptarët." 1937...

Rama e “humb kontrollin”, e fyen live në emision diplomatin për pamjen e tij (film)

Mbrëmjen e djeshme kryeministri Edi Rama nëpërmjet një lidhjeje telefonike nga Kosova u përfshi në një debat në studion e emisionit “Open”. Ai shpjegoi termin...

Profesori shqiptar në Francë: Kudo shkova në botë kam bërtitur me zë të lartë se jam shqiptar

Nga Mathieu Aref Të dashur miq, Kam vu re se ka disa nga ju, që kur flasin për mua, më quajnë “franko-shqiptar” dhe të tjerët shkojnë...

Faik Konica tallej me Naim Frashërin

Nga Armand Plaka Faik Konica, sikurse vepronte më shumë të tjerë, thumbonte e madje edhe tallej me Naim Frashërin, duke e akuzuar si krijues naiv,...

Latest news

Basha i refuzoi ftesën për bashkëpunim, Rama: Shqiptarët duan bashkim

Kryeministri Edi Rama ka vijuar replikën në distancë me kryetarin e opozitës Basha, pas refuzimit që ky i fundit i bëri një ftese televizive...

Liverpuli nuk kalon dot “murin” Real Madrid, skuadra e Zidanit sfidon Çelsin në gjysmëfinale (film)

Nuk ka surpriza! Reali i Madridit kalon në gjysmëfinalen e Ligës së Kampionëve. Skuadra e Zinedin Zidan, u mjaftua me një barazim 0-0 në...

Bashkëpunim pas 25 Prillit? Premtimi i Bashës: Rama nuk do jetë kurrë pjesë e qeverisjes sonë

Lulzim Basha u kërkon qytetarëve që të votojnë Partinë Demokratike në 25 prill për të larguar Edi Ramën dhe të rrinë të qetë. Duke...

U la jashtë listave, Bushati akuzon Ramën: Po strehon në PS ekzekutorë

Ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ka akuzuar ashpër kryeministrin Edi Rama se po strehon në listat e PS-së ekzekutorë. Në një komunikim në Instagram...

Prangoset në Mal të Zi superndërtuesi i privilegjuar i Ramës dhe Veliajt

Ndalohet në Mal të Zi, Pashk Rrapi, i njohur edhe si Anton Gjini ndryshe. Ai është ndaluar për llogari të Interpolit, pasi kërkohet nga...
- Advertisement -