- Advertisement -

TAG

asdreni

Ditëlindja/ Shpëtim Idrizi urim me vargjet e Asdrenit: Për Kosovë e Çamëri! 

Kryetari i PDIU-së, Shpëtim Idrizi ka gjetur një mënyrë krejt të veçantë për të uruar 12 vjetorin e pavarësisë së Kosovës. Ai i është referuar...

Shqipëria do emetojë kartëmonedhën e re 10 mijë lekëshe, pasqyrohet figura e Asdrenit

Këshilli i Mbikëqyrjes së Bankës së Shqipërisë vendosi në mbledhjen e fundit të miratojë  shtypjen e kartëmonedhave shqiptare  me kurs ligjor të prerjes 10,000...

Mos u merrni me himnin, por me rrenën e propagandës

Nga Enkel Demi Dita e djelë u karakterizua nga dy ngjarje të mëdha; shtëllunga e tymit e një fabrike riciklimi në Tiranë dhe “përçudnimi” i...

BSH do emetojë monedhë 10 mijë lekëshe me portretin e Asdrenit

Banka e Shqipërisë do emetojë së shpejti në treg një kartmonedhë 10 mijë lekëshe. Kartmonedha do ketë portretin e poetit shqiptar Asdreni, simbole të flamurit...

Bukuresht 1923/ Kur Asdreni deklaronte pasurinë: Kam një shtëpi pa çati në Drenovë, një arë e një vreshtë

Si ka vepruar ligji për deklarimin e pasurive në Shqipëri 100 vjet më parë, kur zyrtarët e të gjitha niveleve deklaronin gjithçka kishin. Deklarimi i...

Asdreni: Mir’se-erdhe pranë Mêmës vajzë-e dëshëruar, plot mall o bijë e shumëvojtur Çamëri

  Shqipëria e Madhe, një poezi  e rrallë e Aleksandër Stavre Drenova, kushtuar Kosovës dhe Çamërisë, e botuar në vitin 1941   Shqipëria e madhe   Mir’ se-erdhe midis...

Foto e rrallë/ Sa vështirë të mbledhësh kaq shumë shqiptarë të shquar në një vend

Gaqo Tashko, Lola Gjoka, Ernest Koliqi, Dom Nikoll Koliqi, Tefta Tashko, Asdreni, Lasgushi (Poradeci), Gjergji Canco, Koço Tashko. Të gjithë bashkë 75 vjet më...

Koleksioni i Asdrenit/  Si dizenjohej një fletpalosje në vitin 1916 në Shqipëri

Dokuementet e rradhës përcjellin stilin e vitit 1914 përmes të cilit zhvilloheshin fushatat publicitare nga tregtarët. Edhe 100 vjet më parë kishte fushatë publicitare. Përmes...

Asdreni si koleksionist/ Dy skica të Primo Doçit e imzot Luigj Bumçi

Portreti i dy personaliteteve të kohës është realizuar nga Alek R.Pavlovitz dhe koleksionuar nga Aleksandër Stavre Drenova Përveçse poet i shquar, publicist e atdhetar gjithashtu...

Tiranë-Durrës…me kuaj. Reportazhi i sjellë në shqip nga Asdreni

Eshtë ndoshta njëri prej reportazheve më të hershëm të botuar në publicistikën shqiptare. Ka shumë të ngjarë të jetë marrë nga një gazetë apo...

Latest news

Ndryshon ora policore, Komiteti Teknik i Ekspertëve njofton masat e reja

Manastirliu: Viti i fundit ka qenë një vit mjaft sfidues për shoqërinë dhe sistemin shëndetësor. Vlerësojmë që këshillat e Komitetit të Ekspertëve kanë qënë...

Vret me thikë vjehrrën, arrestohet 44-vjeçarja në Dibër

Një 44-vjeçare është arrestuar në fshatin Maqellarë të Dibrës, pasi pas një konflikti për motive të dobëta ka qëlluar me thikë vjehrrën 74-vjeçare  e...

“25 Prilli, referendum kundër korrupsionit”, Meta ashpërson tonet nga Borshi

Presidenti Ilir Meta përmes një fotoje të postuar në facebook nga rruga e shembur në aksin Borsh-Himarë, si pasojë e rëshqitjes së dherave ka...

Bënë kërdinë në Cërrik, kapen hajdutët që boshatisën magazinat

Policia e Cërrikut ka zbardhur disa vjedhje duke arrestuar autorin, E. U., 35 vjeç, si dhe u shpall në kërkim D. K., 32 vjeç,...

Mbi 100 viktima, Shifrat zyrtare të Ministrisë së Shëndetësisë për Kukësin janë të pavërteta

Vijojnë të jetë në shifra të larta numri i qytetarëve të prekur me Covid-19 në qarkun e Kukësit në raport me numrin e popullsisë. Gjatë...
- Advertisement -