Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Koleksioni i Asdrenit/  Si dizenjohej një fletpalosje në vitin 1916 në Shqipëri

Nga Media 0

Dokuementet e rradhës përcjellin stilin e vitit 1914 përmes të cilit zhvilloheshin fushatat publicitare nga tregtarët.

Edhe 100 vjet më parë kishte fushatë publicitare. Përmes fletpalosjeve të dizenjuara me stilin e kohës, drejtuesit e kompanive të udhëtimit tërhiqnin klientë për të udhëtuar në anijet e tyre.

Dy fletpalosje të një kompanie që organizonte udhëtime nga Shqipëria në Korfuz, janë koleksionuar nga Asdreni. Bashkë me to janë edhe listat e çmimeve për udhëtimet. Një dokument  tjetër mjaft interesant është kolesionuar nga Asdreni edhe për biblotekën e teatrove shqiptare të asaj kohe.

Më poshte publikohen dokumentet mjaft interesante të marra nga  Arkiva e Shtetit të cilat gjenden në dosjen e Asdrenit si koleksionist.

 

bibloteka e teatrove shqipe

DSC08764

DSC08780

DSC08776

DSC08777

DSC08779

 

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej